Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie - I edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Poniedziałek, 1 marca 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie

28 listopada 2014

Nazwa Projektu

Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie

 Strona www projektu

http://dostepnestrony.pl/

Czas trwania projektu

1.05.2013 – 30.04.2015

Charakterystyka podmiotu realizującego projekt

Serwis dostepnestrony.pl powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Od 2011 r. realizują projekty wspierające instytucje publiczne w tworzeniu serwisów internetowych dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Opis projektu, w tym cele projektu

Głównym celem Projektu jest wspieranie instytucji publicznych w dostosowywaniu ich serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych.

W 2011 roku współpracowano z ponad 200 instytucjami i organizacjami działającymi na terenie całej Polski. Aktualnie, w ramach drugiej edycji projektu, pomoc w dostosowaniu serwisów internetowych otrzyma kolejne 300 instytucji. Instytucje, które otrzymają wsparcie w ramach tej edycji projektu to: Powiatowe Urzędy Pracy, Centra Pomocy Rodzinie oraz Ośrodki Pomocy Społecznej.

Uzasadnienie

Wszystkie działania są w pełni bezpłatne dla korzystających z nich instytucji i organizacji. Od maja 2012 r. w Polsce obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych. Zgodnie z tym rozporządzeniem wszystkie instytucje publiczne mają obowiązek dostosować swoje serwisy internetowe do potrzeb osób niepełnosprawnych, do połowy 2015 roku.

Pierwsza edycja projektu realizowana była jeszcze przed wejściem w życie tego rozporządzenia. Projekt miał charakter badawczy, a wnioski z niego płynące pośrednio przyczyniły się do wprowadzenia przepisów prawnych dotyczących dostępności. Realizując ten projekt skupiono się na szczegółowych audytach serwisów internetowych instytucji biorących w nim udział.

W ramach drugiej edycji projektu, realizowanej aktualnie, główny nacisk kładziony jest na doradztwo i wspieranie instytucji we wdrażaniu dostępności, zgodnie z wymaganiami stawianymi przez Rozporządzenie.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Dostępne Strony logo