Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

ESKONzO - I edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 23 maja 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

 • Domyślna wielkość czcionki
 • Czcionka średnia
 • Czcionka duża

Kontrast

ESKONzO

28 listopada 2014

Nazwa Projektu

ESKONzO  System komunikacji osób niepełnosprawnych z otoczeniem

Strona www projektu

http://zs6sobieski.pl/osiagniecia/nasze-wynalazki/eskonzo/

Czas trwania projektu

-

Charakterystyka podmiotu realizującego projekt

„Projekt życia” opracowali Jakub Król i Maciej Skórzański - członkowie grupy badawczej. Przy konstrukcji „myszki” oprócz Jakuba i Macieja pracowali nauczyciele: Dariusz Radajewski, Zbigniew Pałasz, Krzysztof Smyczek oraz uczniowie (obecni absolwenci Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju i Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu-Zdroju): Patryk Domagalik, Paweł Krosny. 

Opis projektu, w tym cele projektu

ESKONzO to projekt mający na celu ułatwienie komunikacji osobom m.in. sparaliżowanym, czy chorującym na stwardnienie zanikowe boczne. System dzieli się obecnie na dwa moduły. Pierwszy z nich ("Projekt Życia") umożliwia podstawową komunikację z najbliższym otoczeniem, dzięki stworzonemu kontrolerowi oraz oprogramowaniu. Osoba niepełnosprawna ma możliwość wyboru komunikatów, które pojawiają się na ekranie komputera. Komunikaty, frazy mogą być wpisywane do bazy przez opiekunów. Oprogramowanie pozwala osobie niepełnosprawnej przywołać opiekuna za pomocą dźwięku emitowanego przez komputer. Lista fraz jest automatycznie porządkowana według częstotliwości wykorzystywania zwrotów. Osoba niepełnosprawna steruje programem wykorzystując specjalnie przygotowaną klawiaturę, która posiada trzy przyciski. Możliwy jest wybór klawiatury przystosowanej do sterowania stopą lub ręką bądź pojedynczym palcem. 

Drugi moduł zastępuje oryginalną myszkę komputera. Korzystając z manipulatora, który jest montowany na specjalnym stelażu, można sterować komputerem. Opracowany układ elektroniczny, łączący manipulator z komputerem pozwala na indywidualne oprogramowanie myszki, zależnie od potrzeb osoby niepełnosprawnej (szybkość przesuwania wskaźnika po ekranie, formatowanie tekstu itp.). 

Cechy charakterystyczne: 

 • bardzo niski koszt produkcji (gotowy do użycia moduł: 10-200 zł), 
 • użycie wycofanego z użycia sprzętu, 
 • moduł umożliwiający osobie sparaliżowanej przekazanie informacji najbliższej rodzinie, 
 • moduł pozwalający osobie sparaliżowanej korzystać z komputera i wykonywać́ na nim dowolne operacje (pracować, bawić się, komunikować), 
 • własny sprzęt budowany w Centrum Kształcenia Praktycznego przez uczniów podczas zajęć, 
 • własne oprogramowanie, dostarczane za darmo chorym, 
 • ergonomiczny sprzęt oraz aplikacje ułatwiające praktyczne korzystanie z systemu, 
 • kontrolery i manipulatory dostosowane do konkretnych przypadków. 

Uzasadnienie

Wynalazek dedykowany jest dla osób sparaliżowanych, które mogą poruszać ustami, językiem oraz dla osób ze stwardnieniem rozsianym. System jest montowany Non-profit przez uczniów i nauczycieli ZS6 oraz CKP. 

Od 2010r. do chwili obecnej system został zainstalowany w: Jastrzębiu-Zdroju i okolicy (4 osoby), Krakowie, Wrocławiu, Wadowicach, Kielcach, Kudowie Zdroju, Toruniu, Bydgoszczy, Swarzędz, Żmigród, Małomicach (lubuskie), Cisownicy (cieszyńskie), Jarocinie.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: zespół szkół nr 6 - logo