Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych - I edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 23 maja 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych

28 listopada 2014

Nazwa Projektu

Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych

Strona www projektu

http://postawnaprace.org.pl/

Czas trwania projektu

01.04.2013 r. – 31.03.2015 r.

Charakterystyka podmiotów realizujących projekt

Fundacja Aktywizacja oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizują dwuletni, ogólnopolski projekt „Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych" skierowany do niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów oraz pracodawców. Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet I Zatrudnienie i integracja społeczna, Działanie 1.3 Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej, Poddziałanie 1.3.6 PFRON – projekty systemowe.

Opis projektu, w tym cele projektu

Głównym celem projektu jest kompleksowe przygotowanie do wejścia na rynek pracy 2000 osób niepełnosprawnych oraz pozyskanie zatrudnienia przynajmniej dla 400 z nich. Zakłada on zaangażowanie 250 e-Centrów – Publicznych Punktów Dostępu do Internetu z małych miast i wsi, w których osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z szerokiej oferty indywidualnie dobranych szkoleń zawodowych, warsztatów umiejętności społecznych.

Potencjał 250 e-Centrów zapewnia ogólnopolski zasięg projektu. Działania realizowane są bezpośrednio w środowisku lokalnym osób niepełnosprawnych, we współpracy z gminami, organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi grupami działania. Pracownicy ośmiu Oddziałów Regionalnych Fundacji w Białymstoku, Bydgoszczy, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu prowadzą intensywne działania na terenie całego kraju.

Obecnie trwają prace związane z rekrutacją Publicznych Punktów Dostępu do Internetu. Równolegle prowadzone są działania informacyjno-promocyjne, mające na celu zachęcenie osób niepełnosprawnych do skorzystania z szerokiej oferty szkoleniowej, konsultacji zawodowych i warsztatów realizowanych w e-Centrach. Pracownicy Oddziałów Regionalnych Fundacji organizują spotkania informacyjne w gminach oraz podmiotach związanych z e-Centrami, jednocześnie promując projekt w lokalnych mediach. Od początku trwania projektu nawiązano kontakt z ponad 1300 instytucjami i organizacjami.

Uzasadnienie

W projekcie bierze udział 2119 osób niepełnosprawnych. Zaproszono do udziału w projekcie również osoby z otoczenia osób niepełnosprawnych, które uzyskają pomoc w znalezieniu wsparcia prawnego i psychologicznego.

W projekcie biorą udział osoby ze 169 powiatów i 676 miejscowości. Ponad 33% osób niepełnosprawnych biorących udział w projekcie, to osoby z terenów wiejskich, pozostałe osoby pochodzą z małych miast. 

Działania edukacyjne:

  • w 83 szkoleniach podstawowych uczestniczyło 620 Uczestników/czek projektu, w tym 345 kobiet i 275 mężczyzn,
  • w 14 szkoleniach zawodowych wzięły udział 132 osoby niepełnosprawne,
  • w szkoleniach z prowadzenia działalności gospodarczej i spółdzielczości socjalnej wzięło udział 5 osób, jednak ta forma wsparcia w projekcie dopiero się rozpoczyna.

Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych