Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

iPhone - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 20 czerwca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

iPhone

12 lipca 2016

Tempo rozwoju, jakie przez ostatnią dekadę widać, szczególnie w odniesieniu do technologii mobilnych jest zaskakujące. Poprzez funkcjonalności np. smartfonów, użytkownicy korzystający z ich dobrodziejstw mają, prosty i szybki dostęp do wiedzy, istotnych dla siebie informacji bądź rozrywki, zawsze pod ręką. To także, co najbardziej istotne, narzędzie pracy wielu osób. A dzięki producentom telefonów, którzy zauważając potrzeby osób z niepełnosprawnościami - wyposażając urządzenia w dodatkowe funkcjonalności, które wspierają ich obsługę - dają także te same możliwości osobom ze szczególnymi potrzebami.

iPhone na start

iPhony są uważane za jedne z najbardziej dostosowanych telefonów pod kątem funkcjonalności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Decyduje o tym wysoka jakość urządzenia, różnorodność dostępnych narzędzi i szeroka paleta aplikacji dostępnych w App Store. To wyjątkowy telefon dla osób ceniących sobie niezależność. Pozwala osobom niewidomym oraz słabowidzącym, z uwagi na udźwiękowienie procesu konfiguracji, na jego samodzielne uruchomienie. Trzykrotne kliknięcie na przycisk Start uruchomi program VoiceOver. Wykonując określone gesty - machnięcie palcem z lewej części ekranu na prawą – pozwoli m.in. na przejście poszczególnych etapów podczas konfiguracji i personalizowania iPhone’a. Zatwierdzenie odbywa się poprzez dwukrotne szybkie stuknięcie w ekran palcem. Wszystkie funkcjonalności jakie mamy do dyspozycji w iPhonie, znajdują się w dziale Dostępność. Dotrzeć do nich możemy poprzez ikonę Ustawienia, która znajduje się na ekranie naszego iPhona, następnie wchodzimy do zakładki Ogólne.

VoiceOver

Swą sławę iPhony zawdzięczają aplikacji VoiceOver. Jest to czytnik ekranu, który umożliwia bezwzrokową obsługę telefonu. Przy pomocy gestów - machając palcem po ekranie - w lewo, w prawo, górę czy dół, wykonując określone gesty możemy sterować telefonem, odsłuchiwać wiadomości, wysyłać e-maile, a nawet przeglądać strony internetowe bądź dokumenty. VoiceOver za każdym razem odczyta nam informacje znajdujące się na ekranie telefonu. Dodatkowo mamy możliwość ustawienia aplikacji do własnych potrzeb. Także osoby słabo widzące mogą dostosować aplikację, by sprawnie wykorzystać jej możliwości uruchamiając ramkę fokusa, by śledzić działanie czytnika. Mniej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać także z samouczka ucząc się gestów jakie można wykorzystać do obsługi iPhone’a

Zoom

Dzięki wbudowanym , dostępnym za darmo programom, także osoby słabo widzące mogą skorzystać z wielu rozwiązań, m.in. z programu Zoom, który powiększa wszystko co jest wyświetlane na ekranie. Gdy opcja jest włączona, w każdej chwili - stukając trzema palcami w ekran telefonu - uruchomimy powiększenie. Dwukrotne stuknięcie trzema palcami i zastosowanie tzw. „szczypanki” pozwoli na zmianę wielkości zastosowanego powiększenia. Aby przesuwać powiększenie kładziemy na ekranie trzy palce i przesuwamy je po ekranie w żądaną stronę. Możemy także wykorzystać mechanizm przewijania trzymając palec na ekranie i delikatnym ruchem spowodować płynny przesuw powiększonego tekstu.

Inwersja kolorów, pogrubienie, mowa

Osoby słabowidzące, które potrzebują specjalnych wersji kontrastowych mogą uruchomić funkcję Odwróć kolory. Zmienia ona wygląd całego systemu iOS. Oprócz tego osoby te mogą w opcjach powiększyć domyślą czcionkę, a także pogrubić ją w celu poprawy jej czytelności. Jest także funkcja, która umożliwia nam odczyt zaznaczonego tekstu. Po uruchomieniu Mów zaznaczone, mamy możliwość odsłuchania zaznaczonego tekstu np.: ze strony internetowej, w podobny sposób jak ma to miejsce w przypadku aplikacji VoiceOver. Podobnie jak w przypadku czytnika możemy ustawić prędkość odczytu. Jest także możliwość ustawienia, by odsłuchiwany tekst był podświetlany.

Dla osób niesłyszących

iPhone także ma kilka funkcji, usprawniających korzystanie ze smartfona. Jeśli ktoś posiada aparat słuchowy może śmiało go podłączyć, dbając tym samym o jakość i komfort obsługi telefonu. Wśród opcji jest także dostosowanie parametrów dźwięku i uruchomienie sygnalizacji świetlnej, by podczas alarmów osoba mogła oprócz włączonej wibracji zauważyć błyski lampy. Funkcja Włącz napisy pozwala na automatyczne ich wyświetlanie podczas korzystania z usług online portali tj. np.: YouTube.

AssistiveTouch

Wśród opcji jakie można wykorzystać są także te, skierowane do osób z trudnościami w poruszaniu się. Tu wyjątkowo przydatną aplikacją jest AssistiveTouch. Po jej uruchomieniu pojawi się opcjonalne menu, które można zadokować przy dowolnej krawędzi ekranu. Stuknięcie w menu spowoduje jego wysunięcie. Dzięki zgrupowaniu funkcji poprzez aplikację korzystanie z telefonu jest prostsze i szybsze. Zaletą aplikacji AssistiveTouch jest możliwość ustawienia własnych spersonalizowanych gestów, pozwalających na dogodniejszą obsługę iPhona.

Siri

Wyjątkowym rozwiązaniem z jakiego mogą korzystać wszyscy użytkownicy iPhone’a jest asystent Siri. Wypowiadając głosowe polecenia program je wykona. Jeśli czegoś nie zrozumie - zapyta. To wyjątkowa aplikacja wspierająca obsługę iPhona w każdych warunkach. Wysłanie wiadomości e-mail, sporządzenie notatki bądź wykonanie telefonu - to dla Siri żaden kłopot. Aby uruchomić program wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk Start. W najnowszej wersji iOS wystarczy przywitać się z iPhonem - wypowiadając komunikat Hej Siri.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w telefonach iPhone (Polski Język Migowy, napisy)

Dodatkowe informacje o poszczególnych funkcjach zakładkiDostępność” znaleźć możemy w programie iTunes w menu "pomoc" bądź na stronach producenta Apple.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Gesty aplikacji VoiceOver