Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Kilka słów o respeakingu - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Niedziela, 6 października 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Kilka słów o respeakingu

31 marca 2015

Napisy na żywo, czyli symultaniczny przekaz tekstowy (SPT) to przekład z języka fonicznego na język pisany. Polega na wyświetleniu w formie tekstu na ekranach przebiegu wydarzenia w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim podczas debat, konferencji oraz wykładów.

Zastosowanie symultanicznego przekazu tekstowego, czyli napisów na żywo pozwala osobom słabosłyszącym i głuchym, odczytać wypowiedzi osób biorących udział w wydarzeniu. Na wielkich ekranach, rozmieszczonych w kilku miejscach, wyświetlane są specjalnie przygotowane napisy. Odpowiednia czcionka, a także zastosowanie wysokiego kontrastu ułatwia ich odczyt. Takie rozwiązanie może być skierowane do osób z niepełnosprawnością, ale i także do pozostałych uczestników wydarzenia, np. podczas tłumaczenia z języków obcych na język polski.

Rozróżnić możemy dwie podstawowe metody symultanicznego przekazu tekstowego. Pierwszą jest metoda tworzenia napisów za pomocą specjalistycznego oprogramowania do rozpoznawania mowy i przetwarzania na tekst ( speech-to-text) z udziałem respeakera - respeakingu. Respeaker słucha mówców i powtarza usłyszane słowa, dokonując niezbędnych zmian redakcyjnych. Następnie słowa respeakera są przetwarzane przez program do rozpoznawania mowy i  zamieniane  na tekst, który po korekcie moderatora jest wyświetlany w na ekranie, z możliwie jak najkrótszym opóźnieniem.                                                                                                                                                                                Druga metoda polega na tym, że stenograf  lub osoba szybko pisząca bezwzrokowo, uważnie śledzi przebieg spotkania i zapisuje padające słowa, łącznie z rozróżnieniem osób mówiących.

Schemat ideowy procesu respeakingu

Po raz pierwszy w Polsce metodę respeakingu zastosowano w czerwcu 2013 w Sejmie RP podczas konferencji dotyczącej Raportu Otwarcia. Oprócz technicznego zaopatrzenia napisów, przeprowadzono badanie, które pokazało, że lepszą jakość miały napisy tworzone na żywo za pomocą respeakingu.

Przykład wyświetlania napisów na żywo podczas seminarium

W oparciu o respeaking tworzone są napisy do programów na żywo m.in. brytyjskiego kanału informacyjnego BBC. Od momentu pierwszego zastosowania respeakingu w Polsce, przeprowadzono już wielokrotnie testy, w celu dopracowania oprogramowania, skrócenia czasu opóźnienia oraz obniżenia kosztów


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Przykład wyświetlania napisów na żywo podczas konferencji