Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Nowe szablony stron wg WCAG 2.1 - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 20 czerwca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Nowe szablony stron wg WCAG 2.1

23 września 2019

W odpowiedzi na zgłaszane nam zapotrzebowanie z przyjemnością informujemy, że pracujemy nad nowymi szablonami stron internetowych dostosowanymi do standardu WCAG 2.1.

Szablony oparte będą na naszym nowym autorskim systemie CMS. Na początek zaplanowaliśmy piętnaście szablonów stron internetowych w kilku wersjach kolorystycznych dedykowanych przede wszystkim administracji samorządowej oraz jeden szablon BIP, również w kilku wersjach kolorystycznych.

Podobnie jak w przypadku szablonów PAD, dostępne strony www wraz z layoutem oraz dostępnym systemem zarządzania treścią (CMS) udostępnione zostaną do pobrania, samodzielnego wdrożenia i administrowania. Sam system będzie spełniał standardy dostępności ATAG – będzie umożliwiał obsługę osobom z indywidualnymi potrzebami, w tym np. z niepełnosprawnością wzroku. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na zapotrzebowanie użytkowników szablonów opracowanych w ramach projektu Polska Akademia Dostępności.

W oparciu o nabyte doświadczenie przy realizacji projektu PAD, tym razem zdecydowaliśmy się na realizację projektu z własnych środków. Jednocześnie przewidujemy pobieranie od użytkowników symbolicznej kwoty za pobranie szablonu, co pozwoli nam na sfinansowanie pomocy technicznej oraz koniecznych w przyszłości aktualizacji systemu.

Z początkiem przyszłego roku udostępnimy narzędzie umożliwiające migrację danych ze stron opartych o PAD CMS na nowe strony zgodne z WCAG 2.1

Planowany termin udostępnienia szablonów – marzec 2020 r.

Więcej informacji wkrótce.

Przypominamy

Podmioty, których strony www istniały przed 2018-09-23 mają czas do 2020-09-23, aby dostosować je do standardu WCAG 2.1.

Więcej na temat obowiązujących przepisów dot. dostępności cyfrowej w artykule Ustawa o dostępności cyfrowej w pytaniach i odpowiedziach.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Grafika Nowe szablony WCAG 2.1