Jesteś tutaj:
O dostępnej stronie
Czym tak naprawdę jest dostępna strona? To nic innego jak rampa dla wózka inwalidzkiego, dzięki której osoba może samodzielnie i swobodnie podjechać, na trudno dostępny, wysoki krawężnik.
Dostępność to praca nad jakością serwisów. Stawiajmy więc na uniwersalność, by służyła nam wszystkim. Osoby narażone na wykluczenie cyfrowe to nie tylko osoby z niepełnosprawnościami. Tak naprawdę to każdy z nas w pewnych sytuacjach, może zostać narażony na wykluczenie cyfrowe.
Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni, Artur Marcinkowski szacuje, że w Polsce jest ok. 400 tys. stron internetowych podmiotów publicznych, które powinny zostać zmienione lub dostosowane do wymagań dostępności.
Standard WCAG 2.0 to nic innego jak kilkadziesiąt prostych zasad. Zasady te nie wymagają wprowadzania żadnych dodatkowych narzędzi czy technologii na stronach internetowych. Dostępna strona to wciąż ciekawa, pod względem wizualnym oraz funkcjonalnym strona, skierowana do wszystkich użytkowników.
Zastosowanie rozwiązań, ułatwiających dostęp, nie wymaga wielkich nakładów finansowych czy pracy. Podczas tworzenia serwisu należy pamiętać przede wszystkim o poprawności kodu źródłowego. To jest najważniejszy aspekt w sukcesie dążenia do dostępności. Nie traktujmy tego jak zło konieczne lecz jak powinność.
Dobre praktyki w tworzeniu i redagowaniu stron www, niosą ze sobą same korzyści. Nadanie odpowiedniej struktury nagłówków, zadbanie o odpowiednie nazewnictwo stron czy linków, ma istotny wpływ na pozycjonowanie. Strona dostępna pod kątem WCAG będzie zawsze wyżej pozycjonowana w wyszukiwarkach, co przekłada się na „walkę” o użytkownika.
Praca nad dostępnością jest trudna, ale możliwa. Wdrażanie dostępności nie powinno się odbywać nigdy jednorazowo. Wymaga to wiedzy i umiejętności, także logistycznych, ale jest zawsze na wyciągnięcie ręki, koordynując pracą nawet dwustu osobowym zespołem redaktorów.
Dzięki dostępnej stronie wszystkie osoby z niepełnosprawnościami będą mogły bez wychodzenia z domu, załatwić sprawy urzędowe, kupić bilet do kina czy teatru, dokonać zakupu w sklepie internetowym, zalogować się na konto bankowe. Wszystkie te czynności, w realnym życiu sprawiają im niekiedy, wiele trudności.
Dostępna strona to często strona lekka, która szybciej wczytuje się w przeglądarce. Dzięki swym funkcjonalnością pozwala wszystkim w pełni i na równi korzystać ze swych zasobów. Dzięki dostępności, serwis zyskuje dodatkowych użytkowników, co buduje naprawdę pozytywne relacje pomiędzy właścicielem serwisu a użytkownikiem. Dostępna strona to przede wszystkim użyteczna strona.
Konsultant Fundacji Widzialni
Pamiętajmy! Internet pomaga i upraszcza. Przyczynia się do usamodzielniania osób z niepełnosprawnościami. Dostępność pozwala na rozwój intelektualny i zawodowy. Nie dyskryminujmy więc w żaden sposób osób z niepełnosprawnościami.