Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Publikacje - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Poniedziałek, 26 lutego 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

 • Domyślna wielkość czcionki
 • Czcionka średnia
 • Czcionka duża

Kontrast

Jesteś tutaj:

Publikacje

Artykuły

 • Logo Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
  14 grudnia 2014

  Dostępne www

  Jedna z pierwszych publikacji, która całościowo i wyczerpująco merytorycznie porusza zagadnienia związane ze standardami dostępności w Polsce. Zbudowany na zasadzie poradnika zbiór informacji i objaśnień kluczowych dla dostępności stron www pojęć i terminów. Poradnik jest próbą odpowiedzi na to zapotrzebowanie i przedstawia temat dostępności zarówno od strony użytkowników, jak i projektantów i twórców stron internetowych.

 • Okładka publikacji Dostępność witryn internetowych instytucji publicznych dla osób z niepełnosprawnościami
  14 grudnia 2014

  Dostępność witryn internetowych instytucji publicznych

  Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich od momentu pojawienia się w Polsce problemu wykluczenia cyfrowego monitoruje kwestie związane z dostępnością stron www dla osób z niepełnosprawnością i podejmuje działania interwencyjne w przypadku, gdy leży to w jego kompetencji. Prezentujemy najnowszy raport dostępności publicznych stron www opracowany przez Biuro RPO w 2013.

 • Okładka Metodologii badania dostępności stron www
  14 grudnia 2014

  Metodologia badania dostępności stron internetowych

  Fundacja Widzialni we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach opracowała „Metodologię badania dostępności strony www dla osób niepełnosprawnych, starszych i innych narażonych na wykluczenie cyfrowe w oparciu o WCAG 2.0”. Metodologia ta jest wynikiem kilkuletniej pracy oraz ponad tysiąca przeprowadzonych audytów dostępności przez ekspertów fundacji, wspartych wiedzą kadry naukowej Uniwersytetu.

 • Logo Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
  14 grudnia 2014

  Projektowanie uniwersalne - objaśnienie koncepcji

  Publikacja opracowana przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych we współpracy z norweskim Ministerstwem Środowiska będąca polską wersją językową raportu dotyczącego rozwoju i praktycznego stosowania koncepcji "projektowania uniwersalnego".

 • Raport Dostępności - okładka
  14 grudnia 2014

  Raport Otwarcia 2013

  Do 30 maja 2015 roku zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 wszystkie strony internetowe podmiotów realizujących zadania publiczne powinny być dostosowane do standardów dostępności WCAG 2.0 na poziomie AA. Fundacja Widzialni zbadała, jak z dostępnością radzą sobie kluczowe instytucje w Polsce na dwa lata przed tym terminem. Wyniki szeroko zakrojonych badań zawarte są w Raporcie Otwarcia.

 • Jak zaprojektować i uruchomić prostą stronę internetową? - okładka
  14 grudnia 2014

  Jak zaprojektować i uruchomić prostą stronę internetową?

  Jak zaprojektować i uruchomić prostą stronę internetową dostępną dla osób o specjalnych potrzebach? Na to pytanie odpowiada podręcznik przygotowany przez Fundację Wspomagania Wsi we współpracy z  Fundacją Widzialni, Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów i Szerokim Porozumieniem na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

 • Okładka publikacji
  14 grudnia 2014

  Standardy tworzenia audiodeskrypcji do produkcji audiowizualnych

  Eksperci z dziedziny audiodeskrypcji Fundacji Audiodeskrypcja opracowali szczegółowy dokument określający zasady tworzenia odpowiedniego tekstu alternatywnego dla materiałów multimedialnych z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Polecany wszystkim, którym zależy na zapewnieniu dostępu do filmów, wydarzeń i materiałów multimedialnych wszystkim odbiorcom, także tym niewidomym i niedowidzącym.

 • Logo Fundacji Kultury bez Barier
  14 grudnia 2014

  Audiodeskrypcja - zasady tworzenia

  Opracowana przez Fundację Bez Barier publikacja opisująca podstawowe zasady obowiązujące przy tworzeniu audiodeskrypcji -  werbalnego, dźwiękowego opisu obrazu i treści wizualnych zawartych w audycji audiowizualnej, przeznaczonego dla osób niewidomych i niedowidzących, umieszczony w audycji lub rozpowszechniany równocześnie z audycją.

 • Zrzut ekranu strony Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni
  14 grudnia 2014

  Narzędzia do badania i tworzenia dostępnych treści

  Bardzo przydatna publikacja opracowana przez specjalistów Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni wyczerpująco prezentująca najbardziej popularne i przydatne narzędzia służące do badania i tworzenia dostępnych treści cyfrowych. Godna polecenia każdemu webmasterowi, redaktorowi bądź użytkownikowi chcącemu sprawdzić dostępność strony www - czy to swojej czy cudzej.

 • Logo FDC
  14 grudnia 2014

  Informacja dla wszystkich

  Publikacja opracowana w ramach projektu "Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni", dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Porusza ważne zagadnienia dotyczące pełnoprawnej obecności osób z niepełnosprawnością w przestrzeni Internetu, a także rozwiązań nowoczesnych technologii w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością, ich praw oraz warunków koniecznych dla zapewnienia im pełnego dostępu do informacji i usług cyfrowych.

 • okładka Podręcznika Dobrych Praktyk WCAG 2.0
  14 grudnia 2014

  WCAG 2.0 Podręcznik dobrych praktyk

  Publikacja ekspertów Fundacji Widzialni, której celem i zadaniem jest w sposób jak najbardziej czytelny przedstawić wszystkim chcącym go poznać standard dostępności WCAG 2.0.  Podręcznik opracowano przy współpracy Uniwersytetu Śląskiego oraz Orange Polska. Publikacja wydana drukiem przez Polskie Wydawnictwo Naukowe.

 • Społeczeństwa Informacyjne w liczbach 2014.jpg
  14 grudnia 2014

  Społeczeństwo Informacyjne w liczbach, 2014

  Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji sporządza każdego roku raport, którego zadaniem jest przedstawienie rezultatów monitorowania społeczeństwa informacyjnego w Polsce.