Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Raport Najwyższej Izby Kontroli - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Niedziela, 6 października 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Raport Najwyższej Izby Kontroli

27 marca 2015

W 2014 roku między czerwcem a październikiem, NIK przeprowadził kontrolę w 24 wybranych urzędach gmin w województwach dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Wyniki z przeprowadzonych badań zaprezentowano na stronach NIKu w ostatnich dniach.

Tylko nieliczne miasta dysponują e-administracją na odpowiednim poziomie. Większość nowych i zmodernizowanych miejskich systemów informatycznych współpracuje ze sobą w  ograniczonym zakresie. Urzędnicy nie przykładają wystarczającej wagi do bezpieczeństwa przetwarzanych informacji. Przed samorządami jeszcze dużo pracy, aby zapewnić szybką i bezpieczną wymianę informacji wewnątrz urzędu, z różnymi innymi urzędami, a przede wszystkim z obywatelami – tak w skrócie skomentował wyniki z raportu dotyczącego wdrażania systemów teleinformatycznych w urzędach, Bogdan Skwarka, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej.

Kontrola miała na celu weryfikację postępu prac nad wdrażaniem e-usług w urzędach. Z raportu wynika, iż wykorzystywanie systemu obiegu dokumentów w formie papierowej jest wciąż najważniejszym sposobem archiwizowania danych. Dodatkowo przy jednoczesnym obiegu elektronicznym powoduje, że te same czynności są częściowo powielane. NIK zwrócił także uwagę na kwestie bezpieczeństwa i łamania podstawowych zasad przez urzędników.

Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli,  jedynie 17% badanych jednostek. przekazuje dane między systemami w sposób automatyczny, a tylko 6% urzędów korzysta bezpośrednio z danych gromadzonych w zewnętrznych bazach i rejestrach publicznych.

Kontrola wykazała także, iż pomimo trzyletniego okresu na dostosowanie serwisów internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, który upływa 31 maja 2015 r., w dniu zakończenia kontroli (24 października 2014 r.) w żadnym ze skontrolowanych urzędów nie dostosowano jeszcze w pełni serwisów internetowych do tych wymagań. Badania Najwyższej Izby Kontroli powielają się z wynikami jakie zaprezentowała niedawno  Fundacja Widzialni. Jedynie 12,8% stron www instytucji publicznych spełnia minimalne wymagania dostępności dla osób o specjalnych potrzebach.

Są jednak miasta, które przodują w e-usługach. Wymieniono Dąbrowę Górniczą, oferującą, aż 144 usługi w formie elektronicznej oraz Mysłowice 111. W miastach tych, przez internet można m.in. uzyskać poradę prawną, odpis aktu stanu cywilnego czy określić wymiar podatku od nieruchomości od osób prawnych.

Wnioski jakie podaje NIK w raporcie określają , iż interoperacyjności nie osiąga się jednorazowo, raz na długi czas. Proces ten wymaga stałego monitorowania, przy jednoczesnym uwzględnianiu rozwoju technologii, sprzętu i odpowiednim przetwarzaniu gromadzonych danych.

Najwyższa Izba Kontroli skierowała wnioski pokontrolne do Ministra Administracji i Cyfryzacji o przeprowadzanie kontroli w podmiotach publicznych w zakresie działania systemów teleinformatycznych, a także o doprecyzowanie istotnej modernizacji i określenie dla wojewodów jednolitych i spójnych kryteriów kontroli systemów i rejestrów informatycznych, używanych w samorządach.

Raport z badań NIK       

 


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo raportu e-administracja