Informacje
Jesteś tutaj:
Aktualności
- 12 maja 2020
Widzialni CMS - szablony WCAG 2.1
Z przyjemnością prezentujemy pierwsze szablony stron spełniające standard WCAG2.1 opartych o nasz autorski, nowy "Widzialni CMS”.
- 23 września 2019
Nowe szablony stron wg WCAG 2.1
W odpowiedzi na zgłaszane nam zapotrzebowanie z przyjemnością informujemy, że pracujemy nad nowymi szablonami stron internetowych dostosowanymi do standardu WCAG 2.1.
- 19 września 2019
Aktualizacja PAD 2019
Pobierz najnowszą aktualizację PAD CMS.
- 30 sierpnia 2019
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wzór deklaracji dostępności
Deklaracja dostępności to dokument o dostępności strony www lub aplikacji mobilnej, którego umieszczanie w internecie wymaga ustawa o dostępności cyfrowej.
- 23 sierpnia 2019
Ustawa o dostępności cyfrowej w pytaniach i odpowiedziach
Dlaczego została uchwalona ustawa? Przecież dostępność www regulowało wcześniej Rozporządzenie o KRI?
- 29 listopada 2018
Podsumowanie spotkania Grupy ds. dostępności zasobów internetowych – listopad 2018 r.
W Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie Grupy ds. dostępności zasobów internetowych.
- 21 listopada 2018
Apel o dostępność
Ponad 50 organizacji reprezentujących osoby z niepełnosprawnościami oraz ekspertów działających na rzecz dostępności podpisało się pod listem otwartym do władz państwowych i organizatorów obchodów 11 listopada.
- 15 października 2018
Zaproszenie na spotkanie Grupy ds. dostępności zasobów internetowych SPRUC
Grupa ds. dostępności zasobów internetowych zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 5 listopada 2018 r. w godzinach 10.00 – 15.00, w Ministerstwie Cyfryzacji (Warszawa, ul. Królewska 27, sala nr 002).
- 3 sierpnia 2018
Wzorcownia
Wzorcownia - to tutaj można znaleźć i pobrać bezpłatnie wzorce w pełni dostępnych stron www w trzech wariantach: strony www, strony www wraz z BIPem oraz strony www spełniającej ustawowe wymagania wobec stron BIP. Wzorce spełniają standardy dostępności WCAG 2.0 na poziomie AA, czyli na poziomie wymaganym przez rozporządzenie Rady Ministrów o Krajowych Ramach Interoperacyjności z dnia 12 kwietnia 2012. Każda instytucja, organizacja czy użytkownik, który skorzysta z oferty Wzorcowni i użyje któregoś z wzorców oraz zapozna się z poradami zawartymi w Samouczkach lub poszerzy swoją wiedzę dzięki kursom e-learningowym PAD zapewni sobie posiadanie serwisu zgodnego z zapisami polskiego prawa. Porady te i kursy w prosty i czytelny sposób wyjaśniają podstawy dostępnej redakcji treści na stronach www - niech pobrany stąd dostępny wzorzec takim pozostanie jak najdłużej.
Nowa aktualizacja: Pobierz aktualizację do wersji 1.2.0.
Uwaga: Aktualizacja nie obejmuje plików szablonów.
pobierz aktualizacjęPAD Platforma e-learningowa
Zadaniem platformy e-learningowej PAD jest umożliwienie poszerzenia wiedzy i kompetencji twórcom, administratorom i redaktorom stron www z zakresu tworzenia stron www i informacji cyfrowej, jej dystrybucji i rozpowszechniania. Kursy przygotowane przez specjalistów z zakresu dostępności usług i informacji cyfrowych zostały opracowane w taki sposób by przystępnie, jasno i skutecznie nauczyć jak stworzyć dostępną stronę www, treść czy dokument w formie cyfrowej. Czym jest dostępność, dlaczego jest tak ważna, jak tworzyć treści kierując się jej standardami - czym są te standardy - to wszystko znajdziecie uczestnicząc w kursach. Biorąc w nich udział kiedy zechcecie, w jakim wymiarze czasowym, z jaką częstotliwością. E-learnig jest tak elastyczną formułą samokształcenia, że - dla przykładu - ucząc się przed kominkiem, w ciepłych kapciach, możecie skutecznie skorzystać z jego zasobów, stosując później nabytą wiedzę na swej stronie www pobranej z Wzorcowni PAD. Dzięki tym rozwiązaniom dając do dyspozycji użytkownikom w pełni dostępne treści, wolne od barier i dyskryminacji.
Narzędziownia
Narzędziownia jest miejscem, gdzie można znaleźć przydatne, sprawdzone i popularne programy, aplikacje i strony www związane z szeroko pojętą dostępnością cyfrową. Są tu opisy i adresy programów asystujących - np. czytających, powiększających - walidatorów pozwalających na sprawdzenie stopnia dostępności strony, narzędzi wspierających tworzenie, redagowanie i publikowanie dostępnych treści. Każde z narzędzi opatrzone jest opisem i komentarzem użytkownika - tak by każdy niezależnie od kompetencji mógł się zorientować do czego dane narzędzie służy i jak się nim posługiwać.