Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Teatr Grodzki - II edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 20 czerwca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Teatr Grodzki

22 listopada 2015

Nazwa Projektu

Grey matters (Seniorzy są ważni)

Strona www projektu

www.teatrgrodzki.pl/projekty/siwi-gora

Czas trwania projektu

od października 2013 do czerwca 201

Charakterystyka podmiotu realizującego projekt

Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki” z Bielska-Białej od 1999 roku prowadzi zajęcia teatralne dla osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej.
Stowarzyszenie „Teatr Grodzki” zatrudnia osoby niepełnosprawne w dwóch Zakładach Aktywności Zawodowej: w Zakładzie Drukarsko-Introligatorskim w Bielsku-Białej i w Ośrodku Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Lalikach. Uruchomiło Warsztat Terapii Zajęciowej „Jesteś potrzebny” w Bielsku-Białej, gdzie uczą  się osoby niepełnosprawne.
„Teatr Grodzki” prowadzi szereg programów edukacyjnych, artystycznych i społecznych we współpracy z lokalnymi, regionalnymi i zagranicznymi organizacjami.

Opis projektu, w tym cele projektu

W ramach projektu Grey matters od października 2013 do czerwca 2015 działała integracyjna grupa Teatr Grodzki Junior prowadzona przez Marię Schejbal we współpracy z Ludwiną Dębiec. Zespół tworzy szesnaście osób, w tym siedem w wieku powyżej 55 roku życia. Są w nim między innymi osoby niesłyszące i z niepełnosprawnością intelektualną. Grupa istnieje nieprzerwanie od 2003 roku pod opieką stowarzyszenia Teatr Grodzki, choć jej skład i liczebność zmieniały się na przestrzeni lat.

Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki” wzięło udział w projekcie „Grey matters” jako organizacja partnerska. Inicjatywę koordynuje acta Community Theatre z Bristolu (Wielka Brytania), a uczestniczą w niej również: Rotterdam Wijktheater z Rotterdamu (Holandia), Expedition Metropolis z Berlina (Niemcy), Sering (Belgia) i Devadlo bez Domovo (Słowacja).

Projekt miał charakter międzynarodowego przedsięwzięcia kulturalnego, które służył wzmocnieniu amatorskiego ruchu teatralnego angażującego osoby starsze i niepełnosprawne.  

Najważniejsze działania projektu to:

  • cykl warsztatów teatralnych w czterech krajach zakończony prezentacjami stworzonych widowisk,
  • udział grup warsztatowych w festiwalu teatru wspólnotowego w Berlinie (czerwiec 2014),
  • cykl spotkań i wizyt roboczych poświęconych interaktywnej wymianie doświadczeń i metod pracy pomiędzy organizacjami partnerskimi.

Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo Teatru Grodzkiego