Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Unicorn - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Poniedziałek, 26 lutego 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Unicorn

28 kwietnia 2016


Unicorn jest ujednoliconym walidatorem umożliwiającym zbadanie pojedynczej strony internetowej, czy jest ona zgodna ze standardami HTML i CSS. Narzędzie jest rekomendowane przez konsorcjum W3C.Unicorn umożliwia sprawdzenie poprawności składni języka HTML, w tym HTML4 i HTML5, XHTML oraz CSS 1, 2, 2,1 i 3. Analizę można przeprowadzić poprzez wklejenie adresu URL w odpowiednie pole formularza, poprzez wklejenie wygenerowanego kodu wynikowego badanej strony bądź zweryfikować poprawność pliku html, wskazując jego lokalizację na dysku twardym naszego komputera.
Narzędzie, domyślnie umożliwia analizę standardowego zestawu testów lub poprzez opcje, wybór interesującej nas konfiguracji, gdzie ustawić możemy m.in. badanie (X)HTML, CSS, analizę pod kątem dostępności dla urządzeń mobilnych, poprawność nagłówków HTTP, poprawne działanie kanałów RSS i Atom oraz poprawność deklaracji języka przesyłanego dokumentu. Dodatkowo, w zależności od wybranej metody badania, w opcjach zaawansowanych mamy możliwość wyboru prezentacji raportu, jaki zostanie wygenerowany po przeprowadzonej analizie.

wybór analizy poprzez wklejenie kodu wynikoweo badanej strony w walidatorze unicorn

Aby zbadać stronę należy określić sposób jej przeprowadzenia, podając adres URL, ścieżkę do pliku bądź wklejając kod źródłowy strony. Następnie, opcjonalnie wybieramy zestaw testów i klikamy na przycisk “Sprawdź”. Wyniki wyświetlą się niemal natychmiast.

wyniki walidacji kodu html narzedziem unicorn

Przy standardowym zestawie, pierwszym elementem prezentowanym przez narzędzie jest wynik walidacji kodu HTML a następnie CSS. Tak jak w przypadku walidatora Markup W3C kolorem czerwonym zaznaczono błędy  niezgodności ze standardem, a na żółto ostrzeżenia, które są domyślnie zwinięte.

Kolejne wyniki testów to analiza strony pod kątem Internacjonalizacji witryny. Test ten pozwala sprawdzić czy istnieje możliwość wykorzystania danej strony w innych językach czy skryptach, poprawne działanie kanałów RSS i Atom i test zgodności z urządzeniami mobilnymi. Ostatnim składnikiem badania jest weryfikacja poprawności deklaracji przesyłanego dokumentu - analiza typu MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions - czyli Uniwersalne Internetowe Rozszerzenia Poczty). Te specjalne dołączane dane pozwalają określićprzeglądarkom, w jaki sposób ma być przetwarzany dokument - co dalej zrobić ma z plikiem.

prezentacja analizy deklaracji typu MIME pliku html

Korzystanie z narzędzia pozwala na szybszą pracę oraz prezentację wielu analiz w jednym miejscu. Interfejs w języku polskim usprawnia pracę i pozwala na skorzystanie z narzędzia początkującym użytkownikom. Niestety tłumaczenie posiada błędy, nie jest ono konsekwentnie stosowane na wszystkich elementach. W poszczególnych wynikach testów zamieszczone są także linki pozwalające na uzyskanie dodatkowych informacji rozszerzających tematykę danej analizy.

Unicorn - ujednolicony walidator W3C link otworzy się w nowym oknie
Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Unicorn - ujednolicony walidator konsorcjum W3C