Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Windows Phone - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 20 czerwca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Windows Phone

15 lipca 2016

Telefony z systemem Windows Phone z uwagi na swoje funkcjonalności, także są ciekawą alternatywą dla osób ze szczególnymi potrzebami. Z uwagi na podobieństwo do systemu Windows i możliwościom jakie daje system, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Ułatwienia dostępu

Aby dostosować smartfon do swoich indywidualnych potrzeb należy wejść do zakładki Ułatwienia dostępu. Znajdziemy ją w Ustawieniach w kategorii Klawiatura-ułatwienia. Ikona/kafelek Ustawienia znajduję się na pulpicie ekranu głównego.

Narrator Windows Phone

Aplikacja Narrator służy do bezwzrokowej obsługi telefonu i skierowana jest przede wszystkim do osób niewidomych oraz słabowidzących. Aby ją uruchomić musimy wejść w Ustawienia telefonu. W zakładce Ułatwienia dostępu znajduję się opcja Narrator oraz skrót Szybkie uruchamianie Narratora. Ta dodatkowa funkcja umożliwia uruchamianie programu poprzez odpowiednią kombinację klawiszy. Tak jak w przypadku podobnych aplikacji tego typu na innych platformach, obsługa odbywa się poprzez wykonywanie różnych gestów. Wykonując określone gesty, możemy przechodzić do poszczególnych elementów na pulpicie oraz nawigować wewnątrz aplikacji.
Aby poznać kompletną listę gestów należy wejść na stronę windowsphone.com do działu Ustawienia+personalizacja. Niestety wadą aplikacji Narrator w systemie Windows Phone jest brak pełnej oferty we wszystkich dostępnych obecnie na rynku modelach.

Powiększenie, kontrast oraz ustawienia wielkości czcionki

System Windows Phone oferuje wyjątkowe funkcje dla osób słabowidzących. Jedną z nich jest Powiększenie. Po włączeniu tej funkcji możemy w każdej chwili ją uruchomić poprzez skrót gestu – stuknięcie dwoma złączonymi palcami w środkową część ekran. Także za pomocą gestu możemy ustawić skalę powiększenia. Aby ustawić skalę należy dwukrotne stuknąć i przytrzymać dwa palce. Następnie ruchem w górę lub w dół ustawić interesującą nas wielkość powiększenia. Ponieważ powiększony obraz to zaledwie niewielka część obrazu, musimy jeszcze przesuwać powiększenie na poszczególne jej części. Aby odczytać powiększone treści należy położyć dwa złączone palce i przesuwać się w żądanym kierunku. Ponowne dwukrotne stuknięcie dwoma złączonymi palcami spowoduję wyłączenie funkcji Powiększenie.

Po wejściu w zakładkę Ułatwienia dostępu pierwszą opcją jaką mamy do dyspozycji jest suwak ustawienia Wielkości czcionki oraz przełącznik Kontrastu. Dzięki nim osoby niedowidzące mogą dostosować wygląd systemu do własnych potrzeb. Ostatnią opcją do wyboru w zakładce Ułatwienia dostępu są opcje zaawansowane dotyczące przeglądarki internetowej. Tu także możemy zmodyfikować kolor tła, kolor czcionki jak i jej wielkość – dostosowując sposób wyświetlania treści do naszych potrzeb. Dodatkowo w Ustawieniach ogólnych w dziale Dodatki znajduję się opcja Wyświetl, która umożliwia osobom z różnymi zaburzeniami wzroku indywidualnie dostosować nasycenie kolorów ekranu.

Cortana oraz interface systemu

Sam wygląd systemu w postaci kafelków może ułatwiać korzystanie z telefonu. Dodatkowo można skorzystać z Asystenta mowy - Cortana. Gdy włączymy opcję Mowa, dostępną w dziale Klawiatura-ułatwienia. W zakładce możemy dodatkowo spersonalizować asystenta wybierając m.in. głos i sposób działania. Funkcja umożliwia nam w pewnym zakresie sterować smartfonem. Wydając proste komendy możemy uruchomić aplikację lub np.: podając numer telefonu, zadzwonić do wybranej z pośród kontaktów osoby.

Dodatkowe informacje

Szczegółówe informacje o poszczególnych funkcjach zakładki “Ułatwienia dostępu” znaleźć możemy na stronie windowsphone.com

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w telefonach Windows Phone (Polski Język Migowy, napisy)


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Ikona Windows Phone