Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wtyczka OpenWAX - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 20 czerwca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Wtyczka OpenWAX

3 września 2015

OpenWAX (Open Web Accessibility Extension) to narzędzie zaprojektowane do diagnozy stron internetowych. Instalowany jako wtyczka, do przeglądarek Mozilla Firefox, Chrome oraz Internet Explorer, pozwala na określenie błędów związanych z dostępnością. Jest wyjątkowo prosty w użyciu. Może posłużyć jako dodatkowe narzędzie w procesie analizowania stanu dostępności serwisów intrnetowych.

Podglad opisów alternatywnych w OpenWAX

Po zainstalowaniu wtyczki, na pasku w górnym prawym rogu wyświetla się ikona Openwax’a. Po uruchomieniu, okno narzędzia wyświetla nam się po stronie lewej. Po stronie prawej - widzimy badaną przez nas stronę www. Po kliknięciu na przycisk Sprawdź aktualną stronę - „Check current page” wyświetlą się nam wyniki analizy. Program bada 21 punktów, które umożliwiają określenie dostępności danej strony w serwisie. Pod każdym z działów wyświetlane są elementy i prezentowane wyniki określające ich dostępność.

Wyniki analizy OpenWAX

Kolorem czerwonym zaznaczone są elementy, które w jednoznaczny sposób nie spełniają wymogów dostępności. Kolorem żółtym oznaczone są te, które wymagają naszego dokładnego sprawdzenia, gdyż program sam nie był w stanie tego określić.
Jedną z funkcji jakie oferuje nam program jest analiza kontrastu zawartych na stronie elementów. Przy użyciu wskaźnika pobieramy ręczne kolor tła i elementu. Informację dotyczącą spełnienia kryterium kontrastu pomiędzy elementami otrzymujemy natychmiast.

Analiza kontrastu przy użyciu wbudowanych narzędzi OpenWAX

Za pomocą programu możemy przeanalizować m.in. teksty alternatywne obrazów umieszczonych na stronie, opisy linków, sprawdzić kontrast na stronie, określić poprawność budowy takich elementów jak tabele, czy w dogodny i przejrzysty sposób podejrzeć strukturę nagłówków. Ostatnim elementem jaki bada wtyczka jest określenie błędów parsowania (niewłaściwy, błędny kod HTML).

wykaz listy błędów wtyczki

Zaleta narzędzia jest prezentacja wyników w bardzo prostej i przystępnej formie.

Serwis wtyczki OpenWAX


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo wtyczki OpenWAX