Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Akademia Życia - II edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 20 czerwca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Akademia Życia

22 listopada 2015

Nazwa projektu:

Akademia Życia

Strona www projektu:

www.akademiazycia.org

Czas trwania projektu

Akademia Życia działa od września 2013r. do czerwca 2018r.

Charakterystyka podmiotu realizującego projekt

AKADEMIA ŻYCIA/ Start up for young disabled people jest finansowana przez Fundacje VELUX. Realizatorem projektu jest Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, a partnerem Miasto Konin.

Opis projektu, w tym cele projektu

Akademia Życia to miejsce w centrum Polski, gdzie osoby z niepełnosprawnością ruchową przygotowują się do samodzielnego życia.

To szansa dla młodych osób, które z powodu niepełnosprawności są zależne od innych ludzi – w sensie organizacyjnym, zawodowym, ekonomicznym i prywatnym.

Uczestnicy Akademii przyjeżdżają do Konina na 6 miesięcy. W mieszkaniach treningowych uczą się i rozwijają praktyczne umiejętności. Każdy realizuje indywidualny plan dostosowany do stopnia jego sprawności, predyspozycji, umiejętności, kompetencji i zainteresowań. Plany te zawierają m.in.: treningi samodzielności (np. wykonywanie czynności dnia codziennego, poruszanie się środkami komunikacji miejskiej, robienie zakupów, przyrządzanie posiłków, sprzątanie), udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji (na sali gimnastycznej, na basenie i w plenerze), pomoc psychologa oraz spotkania z coachem, który pomaga zdefiniować cel zawodowy i dobiera odpowiednie szkolenia. Dodatkowo realizowane są kursy języków obcych, zapraszani ciekawi goście. W codziennym funkcjonowaniu uczestników Akademii wspierają instruktorzy niezależnego życia (osoby poruszające się na wózkach), terapeuta oraz asystenci. Najbardziej aktywni uczestnicy Akademii Życia kierowani są na półroczne, płatne staże zawodowe.

Życie w Akademii przypomina trochę funkcjonowanie w rodzinie. Jednorazowo do mieszkań treningowych przyjeżdża 8 osób. Do dyspozycji mają dwa w pełni wyposażone i dostosowane mieszkania zlokalizowane w Koninie przy ul. 3 maja 1-2. W każdym znajduje się przestronna kuchnia i łazienka. Pokoje są 2 i 3 osobowe z wygodnymi łóżkami, szafami i stołami. Uczestnicy przebywając ze sobą podczas zajęć i w czasie wolnym kształtują umiejętności społeczne, nawiązują przyjaźnie, współpracują i rozwiązują spory.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo Akademi ŻYCIA