Jesteś tutaj:
Publikacje
Artykuły
- 17 kwietnia 2018
Raport dostępności 2017
Fundacja konsekwentnie monitoruje poziom stosowania standardu dostępności WCAG 2.0 przez polską administrację. W ramach tych działań corocznie przeprowadzane jest badanie dostępności stron www administracji, którego wyniki publikowane są w postaci raportu. Tegoroczna, czwarta edycja Raportu obejmowała badanie 90 serwisów.
- 26 kwietnia 2017
Raport dostępności 2016
Fundacja Widzialni od lat monitoruje stan dostępności serwisów internetowych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem serwisów administracji publicznej. Celem badań, przeprowadzonych przez Fundację Widzialni, jest zobrazowanie aktualnego stanu dostępności stron WWW administracji publicznej.
- 19 maja 2016
Dostępne multimedia
Oddajemy do Państwa dyspozycji nową publikację Fundacji Widzialni pt. „Dostępne multimedia”. Podręcznik powstał we współpracy z firmą Orange Polska. Książka, którą Państwu proponujemy to duża dawka wiedzy w przyjemnej formie.
- 19 maja 2016
Badanie stron internetowych w oparciu o WCAG
Oddajemy do Państwa dyspozycji nową publikacje Fundacji Widzialni pt. „Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG”. Podręczniki powstały we współpracy z firmą Orange Polska. Książkq, którą Państwu proponujemy to duża dawka wiedzy w przyjemnej formie.
- 9 lipca 2015
Dostępne wydarzenie w praktyce
Pod redakcją Moniki Szczygielskiej z Fundacji Widziali ukazała się właśnie pierwsza publikacja na temat dostępności wydarzeń. Poradnik opracowany wspólnie z Mariuszem Trzeciakiewiczem (Fundacja Katarynka) oraz Maciejem Kasperkowiakiem (PFOS) można bezpłatnie pobrać ze strony Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.
- 8 czerwca 2015
E - podręcznik dostępny dla wszystkich
Możliwości jakie daje nam dzisiejsza technika zmusza do podjęcia zmian i wprowadzania nowych metod i form kształcenia. Pozwala to na zwiększenie skuteczności i atrakcyjności procesu edukacji. Nowoczesne szkolnictwo już coraz częściej jest wykorzystywane do kształcenia młodych osób o specjalnych potrzebach, wykorzystując do tego celu m.in. platformy e-learningowe czy udostępniając specjalnie przygotowane materiały.
- 15 maja 2015
Kiedy stosować napisy a kiedy język migowy?
Publikacja „Kiedy stosować napisy a kiedy język migowy? Głusi i słabosłyszący odbiorcy internetu”, porusza tematy osób Głuchych i słabosłyszących w oparciu o dystrybucję informacji w wersji cyfrowej. Skierowana jest dla redaktorów i administratorów zajmujących się dystrybucją treści.
- 5 stycznia 2015
Dostępność stron internetowych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb podmiotów realizujących zadania publiczne
Publikacja przygotowana na potrzeby projektu Polska Akademia Dostępności. Zawiera wszystkie podstawowe informacje o projekcie oraz realizowanych w ramach niego działaniach. Przybliża zasadność realizacji projektu, przedstawiając tym samym wypracowane rozwiązania.
- 18 grudnia 2014
Raport z badań przeprowadzonych w ramach projektu Polska Akademia Dostępności
Raport z pogłębionych badań polskich zasobów internetowych oraz potrzeb i oczekiwań twórców, administratorów i redaktorów stron www, zwłaszcza serwisów publicznych i administrowanych przez podmioty realizujące zadania publiczne. Badania przeprowadzone zostały w ramach projektu Polska Akademia Dostępności.
- 17 grudnia 2014
W głąb dostępności: 30 dni do bardziej dostępnej strony
Nieco archaiczna publikacja - z 2002 roku - opierająca się i opisująca standard dostępności w oparciu (jak się wydaje) o dokument WCAG 1.0. Również jej formuła może nie być dla wszystkich odpowiednia. Niemniej warta lektury, gdyż rzetelna i wyczerpująca. Niestety dostępna jedynie w wersji on - line.
- 17 grudnia 2014
Europa bez barier
Europejska Strategia w sprawie niepełnosprawności 2010-2020. Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Europejska strategia w sprawie niepełnosprawności 2010-2020: Odnowione zobowiązanie do budowania Europy bez barier.
- 17 grudnia 2014
Wytyczne dotyczące tworzenia stron internetowych przyjaznych dla osób niepełnosprawnych
Specjaliści z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego opracowali zwięzły dokument opisujący konieczne dla spełnienia standardów dostępności wymogi przy projektowaniu strony www. Z naciskiem na praktyczne wykorzystanie opracowania opisane zostały w nim podstawowe elementy, które powinny być zastosowane w odpowiedni sposób podczas tworzenia strony, tak by była ona dostępna.
- Strona 1
- Strona 2