Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Publikacje - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 23 maja 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

 • Domyślna wielkość czcionki
 • Czcionka średnia
 • Czcionka duża

Kontrast

Jesteś tutaj:

Publikacje

Artykuły

 • Zdjęcie: Raport dostępności 2017
  17 kwietnia 2018

  Raport dostępności 2017

  Fundacja konsekwentnie monitoruje poziom stosowania standardu dostępności WCAG 2.0 przez polską administrację. W ramach tych działań corocznie przeprowadzane jest badanie dostępności stron www administracji, którego wyniki publikowane są w postaci raportu. Tegoroczna, czwarta edycja Raportu obejmowała badanie 90 serwisów.

 • Zdjęcie: Raport dostępności 2016
  26 kwietnia 2017

  Raport dostępności 2016

  Fundacja Widzialni od lat monitoruje stan dostępności serwisów internetowych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem serwisów administracji publicznej. Celem badań, przeprowadzonych przez Fundację Widzialni, jest zobrazowanie aktualnego stanu dostępności stron WWW administracji publicznej.

 • Dostępne multimedia widok okładki
  19 maja 2016

  Dostępne multimedia

  Oddajemy do Państwa dyspozycji nową publikację Fundacji Widzialni pt. „Dostępne multimedia”. Podręcznik powstał we współpracy z firmą Orange Polska. Książka, którą Państwu proponujemy to duża dawka wiedzy w przyjemnej formie.

 • Badanie stron www w oparciu o WCAG - widokokładki
  19 maja 2016

  Badanie stron internetowych w oparciu o WCAG

  Oddajemy do Państwa dyspozycji nową publikacje Fundacji Widzialni pt. „Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG”. Podręczniki powstały we współpracy z firmą Orange Polska. Książkq, którą Państwu proponujemy to duża dawka wiedzy w przyjemnej formie.

 • Poradnik Dostępne wydarzenie w praktyce
  9 lipca 2015

  Dostępne wydarzenie w praktyce

  Pod redakcją Moniki Szczygielskiej z Fundacji Widziali ukazała się właśnie pierwsza publikacja na temat dostępności wydarzeń. Poradnik opracowany wspólnie z Mariuszem Trzeciakiewiczem (Fundacja Katarynka) oraz Maciejem Kasperkowiakiem (PFOS) można bezpłatnie pobrać ze strony Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.

 • E-Podręcznik dostępny dla wszystkich
  8 czerwca 2015

  E - podręcznik dostępny dla wszystkich

  Możliwości jakie daje nam dzisiejsza technika zmusza do podjęcia zmian i wprowadzania nowych metod i form kształcenia. Pozwala to na zwiększenie skuteczności i  atrakcyjności procesu edukacji. Nowoczesne szkolnictwo już coraz  częściej jest wykorzystywane do kształcenia młodych osób o specjalnych potrzebach, wykorzystując do tego  celu m.in. platformy e-learningowe czy udostępniając specjalnie przygotowane materiały.

 • Logo PJM
  15 maja 2015

  Kiedy stosować napisy a kiedy język migowy?

  Publikacja „Kiedy stosować napisy a kiedy język migowy? Głusi i słabosłyszący odbiorcy internetu”, porusza tematy osób Głuchych i słabosłyszących w oparciu o dystrybucję informacji w wersji cyfrowej. Skierowana jest dla redaktorów i administratorów zajmujących się dystrybucją treści.

 • Okładka publikacji Dostępność stron internetowych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb podmiotów realizujących zadania publiczne.
  5 stycznia 2015

  Dostępność stron internetowych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb podmiotów realizujących zadania publiczne

  Publikacja przygotowana na potrzeby projektu Polska Akademia Dostępności. Zawiera wszystkie podstawowe informacje o projekcie oraz realizowanych w ramach niego działaniach. Przybliża zasadność realizacji projektu, przedstawiając tym samym wypracowane rozwiązania.

 • Okładka Raportu z badań przeprowadzonych w ramach projektu Polska Akademia Dostępności
  18 grudnia 2014

  Raport z badań przeprowadzonych w ramach projektu Polska Akademia Dostępności

  Raport z pogłębionych badań polskich zasobów internetowych oraz potrzeb i oczekiwań twórców, administratorów i redaktorów stron www, zwłaszcza serwisów publicznych i administrowanych przez podmioty realizujące zadania publiczne. Badania przeprowadzone zostały w ramach projektu Polska Akademia Dostępności.

 • Logo strony Dezinformacja.org
  17 grudnia 2014

  W głąb dostępności: 30 dni do bardziej dostępnej strony

  Nieco archaiczna publikacja - z 2002 roku - opierająca się i opisująca standard dostępności w oparciu (jak się wydaje) o dokument WCAG 1.0. Również jej formuła może nie być dla wszystkich odpowiednia. Niemniej warta lektury, gdyż rzetelna i wyczerpująca. Niestety dostępna jedynie w wersji on - line.

 • Logo Komisji Europejskiej
  17 grudnia 2014

  Europa bez barier

  Europejska Strategia w sprawie niepełnosprawności 2010-2020. Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Europejska strategia w sprawie niepełnosprawności 2010-2020: Odnowione zobowiązanie do budowania Europy bez barier.

 • Logo Uniwersytetu Warszawskiego
  17 grudnia 2014

  Wytyczne dotyczące tworzenia stron internetowych przyjaznych dla osób niepełnosprawnych

  Specjaliści z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego opracowali zwięzły dokument opisujący konieczne dla spełnienia standardów dostępności wymogi przy projektowaniu strony www. Z naciskiem na praktyczne wykorzystanie opracowania opisane zostały w nim podstawowe elementy, które powinny być zastosowane w odpowiedni sposób podczas tworzenia strony, tak by była ona dostępna.