Jesteś tutaj:
Dostępne multimedia
Oddajemy do Państwa dyspozycji nową publikację Fundacji Widzialni pt. „Dostępne multimedia”. Podręcznik powstał we współpracy z firmą Orange Polska. Książka, którą Państwu proponujemy to duża dawka wiedzy w przyjemnej formie.
Najważniejsze zagadnienia i praktyczne rady ekspertów pomogą zrealizować cele na drodze do dostępności. Naszym zamierzeniem od chwili powstania Fundacji Widzialni była i jest dostępność. Staramy się kierować swoje działania tak samo do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, jak i do twórców serwisów WWW. Walka z wykluczeniem cyfrowym i społecznym nie byłaby możliwa w pojedynkę, dlatego od lat dokładamy wszelkich starań, by również Państwa zachęcić do wsparcia naszej inicjatywy. Każdego dnia staramy się służyć naszą wiedzą, doświadczeniem i wsparciem.
Pobierz publikację "Dostępne multimedia"plik pdf otworzy się w nowym oknie
Podręcznik „Dostępne multimedia” powstał z myślą o redaktorach stron WWW. Przyda się także studentom, którzy myślą o specjalizacji z przekładu audiowizualnego oraz pracownikom urzędów. To ciekawa lektura dla każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu dostępności multimediów. Jak mówi autorka Monika Szczygielska:
"Dostępne multimedia” to w uporządkowany sposób przekazane podstawy wiedzy z zakresu dostosowania materiałów audiowizualnych dla osób o specjalnych potrzebach. W publikacji poznajemy konkretnych użytkowników dostępnych multimediów. Ich historie przybliżają potrzeby osób z niepełnosprawnością sensoryczną oraz narzędzia z jakich korzystają.
W kolejnych rozdziałach znajdziemy zagadnienia związane z produkcją materiałów wideo dostępnych dla osób głuchych, słabosłyszących oraz niewidomych. Wartością dodaną jest zestawienie zasad i praktycznego spojrzenia ekspertów, badaczy oraz twórców tłumaczeń, napisów i audiodeskrypcji.
Powstanie publikacji wsparła firma Orange Polska. Patronat nad publikacją objęło: Ministerstwo Cyfryzacji, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W aneksie znajdują się dokumenty źródłowe: rekomendacje KRRIT, OFCOM i Fundacji Kultury Bez Barier, dzięki czemu "Dostępne multimedia" stanowiące prawdziwe kompendium wiedzy. Zapraszamy do lektury.