Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

A3Web.org - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

A3Web.org

1 grudnia 2014

A3web.org jest polskim narzędziem on-line, wspomagającym ocenę dostępności serwisu www zgodnie ze standardem Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0). Jest kreatorem i jednocześnie kursem e-learningowym na temat dostępności. Prowadzi użytkownika przez serię pytań, na które trzeba znaleźć odpowiedź. Pytania podzielone są na kategorie: formularz, klawiatura, język, wygląd, media, nawigacja, bezpieczeństwo, semantyka i czas. Przeprowadzając test sami szukamy błędów i nieścisłości w serwisie, wspomagani poprzez wyjaśnienia i podpowiedzi. Po zakończeniu procesu można pobrać raport zawierający informacje na temat spełniania wymagań dostępności i rekomendacje zmian. Narzędzie służy jedynie do oceny merytorycznej serwisu. A3web.org zostało zaprojektowane tak, by mogli z niego korzystać użytkownicy o różnym poziomie wiedzy na temat dostępności. Początkujący mogą dowiedzieć się z podpowiedzi i wyjaśnień na czym polega dostępność. Doświadczeni zaś mogą korzystać z niego jako z wygodnego dodatkowego narzędzia.

Widok strony A3web.org po zalogowaniu się

Przed rozpoczęciem badania należy wprowadzić dane serwisu. W oknie dialogowym wprowadzamy adres i nazwę. Mamy także możliwość ustawienia dla jakiego poziomu dostępności chcemy przeprowadzić badanie. W zależności od wybranego poziomu dostępności mamy określoną liczbę pytań. Dla przykładu dla poziomu AA, poziom jaki powinny osiągnąć jednostki użytku publicznego zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 2012r, jest ich 39.

Widok strony z listą przebadanych serwisów

Każde pytanie ma trzy odpowiedzi, na które odpowiadamy zgodnie z prawdą - "TAK", "NIE" i "NIE DOTYCZY". Odpowiedź „nie dotyczy” wybieramy wtedy, gdy danego elementu w serwisie nie ma.

Strona przedstawiająca test - przykładowe pytanie

Na bieżąco jesteśmy informowani o ilości pozostałych, do końca testu pytań. Na pasku powyżej jest także ukazany wstępnie poziom dostępności serwisu. Kolor zielony to odpowiedzi pozytywne, które świadczą na korzyść badanego serwisu, a czerwony, ukazujący odpowiedzi negatywne, związane z brakiem standardu WCAG.

Poniżej pytań znajdują się wyjaśnienia, podpowiedzi i notatnik. Wyjaśnienia opisują, dlaczego dane kryterium jest ważne i dla których odbiorców. W tej części można znaleźć także podpowiedzi, jak rozwiązywać problem z dostępnością danego obszaru. W podpowiedziach znajdują się linki do narzędzi wspomagających testowanie, instrukcje dla testerów oraz proste sugestie do odpowiedzi. W notatniku znajduję się pole edycyjne, dzięki czemu użytkownik może dodawać swoje uwagi do każdego pytania. Będą one zawarte w raporcie.

Po przeprowadzonym badaniu możemy wygenerować raport w postaci pliku PDF bądź HTML. Na całość raportu składają się dane w postaci daty, adresu strony i danych testera. Podana jest także pełna informacja zawierająca komplet kryteriów sukcesu dla danego poziomu WCAG 2.0 wraz z rekomendacją zmian.

Najważniejsze zalety narzędzia to:

  • prostota i przyjazny polski interfejs,

  • rola edukacyjna, rzadko obecna w innych narzędziach tego typu,

  • wyniki testów są zapisywane na naszym koncie. W każdym momencie mamy do nich dostęp. Pozwala to na weryfikację wyników podczas prowadzonych prac nad poprawą dostępności w serwisie.

Strona internetowa narzędzia to www.A3web.org. Aby móc korzystać z tego rozwiązania należy się zarejestrować.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: a3web LOGO