Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

W3C Markup Validation Service - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

W3C Markup Validation Service

1 grudnia 2014

Technologie asystujące używane przez osoby z niepełnosprawnościami, opierają się na informacjach zawartych w kodzie źródłowym stron. Jeśli treść została zakodowana niewłaściwie, może mieć to istotny wpływ na interpretację informacji. Program asystujący nie będzie w stanie jej odczytać lub poprawnie zaprezentować. Dlatego tak ważne jest by każda strona miała poprawną składnię kodu HTML.

Widok strony głównej narzędzia W3C walidatora HTML
Walidator W3C to darmowe narzędzie on-line do badania stron internetowych. Ma istotny wpływ na sposób postrzegania strony przez roboty wyszukiwarek oraz na sposób wyświetlania witryny w obecnych i przyszłych przeglądarkach www. Narzędzie nie analizuje stron pod kątem standardu WCAG 2.0, ale ma wpływ na określenie jej dostępności. Pozwala sprawdzić zgodność dokumentu HTML ze standardami HTML lub XHTML. Za pomocą tego narzędzia możemy zweryfikować czy strona, którą zaprojektowaliśmy spełnia określone minimalne wymagania. Umożliwia programistom znalezienie błędów niezgodnych z ustalonymi założeniami przesyłu i pisania stron www. Oprócz tego serwis W3C oferuje szereg dodatkowych narzędzi, które pomogą zweryfikować inne rodzaje dokumentów, a także poprawić jakość stron internetowych.

Aby rozpocząć pracę z narzędziem należy w puste pole edycyjne wkleić adres strony internetowej przeznaczonej do zbadania. Analiza rozpocznie się po kliknięciu przycisku "Check". Po przeprowadzonym badaniu, w górnej części, wyniki wyświetlają się niemal natychmiast. Użytkownik dowie się z nich ile błędów, ostrzeżeń lub ich brak wykazała analiza. Poniżej wyświetla się dokładna informacja na temat odnalezionych niezgodności. W pierwszej kolejności spis wykrytych błędów – error, a potem ostrzeżeń – warning. Określona zostanie ich dokładna lokalizacja w kodzie źródłowym witryny (kolumna i wiersz kodu) oraz szczegółowy opis odnalezionego problemu.

Widok przykładowej analizy walidatora HTML
Zaletą narzędzia jest to, że jest udostępnione za darmo. Wadą zaś, możliwość sprawdzenia tylko jednej strony oraz język angielski i techniczne nazewnictwo, które trafia tylko do zaawansowanych użytkowników zajmujących się na codzień programowaniem.

Oficjalna strona usługi.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: W3C Markup Validation Service  Logo