Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

CSS Validation Service - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Poniedziałek, 26 lutego 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

CSS Validation Service

1 grudnia 2014

Walidator CSS to stworzone przez konsorcjum W3C - World Wide Web Con­sortium automatyczne narzędzie do weryfikacji poprawności kaskadowych arkuszy stylów Cascading Style Sheets. Arkusz jest odpowiedzialny za prezentację elementów na stronach internetowych, takich jak czcionki, kolor tekstu, marginesy, odstępy międzywierszowe lub nawet pozycja danego elementu względem innych. Kod CSS musi być zatem prawidłowy, gdyż niewłaściwy, może spowodować nieoczekiwane rezultaty w wyglądzie strony lub jej funkcjonowaniu. Aby sprawdzić swój osadzony arkusz stylów CSS w (X)HTML, należy najpierw sprawdzić, czy (X)HTML jest już sprawdzony i poprawny.

Walidator CSS działa analogicznie jak walidator HTML, który opisany został wcześniej. Aby rozpocząć pracę z narzędziem należy w puste pole edycyjne wkleić adres strony internetowej przeznaczonej do zbadania. Analiza rozpocznie się po kliknięciu przycisku "Check". Po przeprowadzonym badaniu, w górnej części, wyniki wyświetlają się niemal natychmiast. Użytkownik dowie się z nich ile błędów, ostrzeżeń lub ich brak wykazała analiza. Poniżej wyświetla się dokładna informacja na temat odnalezionych niezgodności. W pierwszej kolejności spis wykrytych błędów – error, a potem ostrzeżeń – warning. Określona zostanie ich dokładna lokalizacja w kodzie źródłowym witryny (kolumna i wiersz kodu) oraz szczegółowy opis odnalezionego problemu.

Widok listy błędów Walidatora CSSZaletą narzędzia jest to, że jest udostępnione za darmo. Wadą zaś, język angielski i techniczne nazewnictwo, które trafia tylko do zaawansowanych użytkowników zajmujących się na codzień programowaniem.

Widok opisu szczegółowego znalezionego błędu Walidatora CSS
Oficjalna strona do usługi.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: CSS Validation Service logo