Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Colour Contrast Analyser - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Colour Contrast Analyser

1 grudnia 2014

Kontrast jest to stosunek składowych jasności dwóch kolorów, wyliczanych na podstawie składowych RGB (red — czerwonego, green - zielonego, blue - niebieskiego). Wylicza się go według odpowiedniego wzoru podanego na stronie W3C. Minimalny kontrast pomiędzy tekstem lub grafikami tekstowymi a tłem powinien wynosić  4,5:1. Wyjątkiem są logotypy oraz znaki firmowe. Im mniejsza wartość przed dwukropkiem tym kontrast jest słabszy. Gdy współczynnik wynosi 1:1 jest to kontrast najsłabszy i jest to biały tekst na białym tle. Największy kontrast to oczywiście czarny tekst na białym tle i wynosi on 21:1.

Aby sprawdzić kontrast, można użyć jednego z bezpłatnych narzędzi dostępnych w internecie. Color Contrast Analizer to przede wszystkim program do analizy pierwszego planu i tła w celu określenia, czy zapewniają one dobrą widoczność dla osób z dysfunkcją wzroku. Zawiera również funkcje do tworzenia symulacji w pewnych warunków wizualnych, m.in. daltonizm, czy zaćma, które pokazują jak osoby niedowidzące odbierają treści z różnego typu dokumentów. CCA określa współczynnik kontrastu na stronach oraz w różnego rodzaju dokumentach, między innymi w PDF, zgodnie z wytycznymi standardu WCAG 2.0. Jest bardzo przydatny w sytuacji, gdy projektujemy wygląd serwisu internetowego i przygotowujemy treści. Pozwala dobrać takie kolory, które zapewnią odpowiedni kontrast, co umożliwi osobom słabowidzącym odczyt informacji. Program jest dostępny w wielu językach, ale niestety nie w polskim i dedykowany na systemy Windows i OS X.

Widok okna startowego CCA

Program nie wymaga instalacji. Po pobraniu go i rozpakowaniu, jest gotowy do użycia. Po uruchomieniu programu w opcjach możemy ustawić jak aplikacja ma analizować kontrast. Mamy do wyboru tryb Hex i RBG. Można także wybrać ze zdefiniowanych kolorów z listy.

Możliwa jest także analiza przeprowadzana ręcznie, przy pomocy próbnika kolorów. Przy tej metodzie narzędzie uruchamia małe okienko powiększające, które pozwala zbadać interesujący nas obszar.

Widok okienka powiększenia podczas pomiaru ręcznego CCA

Po wprowadzeniu wartości aplikacja podaje informacje, czy spełnione są minimalne wymagania WCAG 2.0 dla poziomów AA i AAA. Po zaznaczeniu opcji "Show contrast result for colour blindness" wyświetlają się nam dodatkowo wyniki w postaci wartości współczynników.

Program do pobrania znajduje się na oficjalnej stronie narzędzia.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Colour Contrast Analyser