Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Generator kolorów - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Poniedziałek, 26 lutego 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Generator kolorów

1 grudnia 2014

We wszystkich wcześniej opisanych narzędziach do badania współczynnika kontrastu należało wprowadzać dane kolorów w postaci kodów heksadecymalnych (kod szesnastkowy, w skrócie HEX). Kody te można odnaleźć na wielu stronach w postaci tabel. Oprócz kolorów zapisanych w systemie szesnastkowym, dostępna jest ograniczona paleta kolorów, dla których zamiennie możemy używać ich nazwy zamiast kodu HEX. W języku (X)HTML zostało zdefiniowane tylko 16 nazw kolorów. Użycie innych nazw jest błędem i nie gwarantuje interpretacji we wszystkich obecnych i przyszłych przeglądarkach! W zamian należy używać kodów HEX. Poniżej znajduję się tabela z wykazem nazw tych kolorów.

Tabela z wykazem 16 kolorów

Możemy także skorzystać z prostego narzędzia jakim jest generator kodów HTML. Dzięki tej aplikacji w prosty i szybki sposób uzyskamy kody kolorów dla tekstu i tła jakie zamierzamy użyć do naszej przyszłej strony lub dokumentu. Praca z narzędziem jest bardzo prosta. Po lewej ustawiamy kolor dla tekstu, a po prawej dla tła. Należy odpowiednio ustawić suwaczki, do interesujących nas kolorów. Na samym dole znajduje się okno z podglądem wyników. Odpowiednio dla tekstu i tła mamy możliwość ustawień RGB, odcieni oraz paletę z kolorami. Za każdym razem gdy dokonamy zmian w ramkach wyświetlają się kody dla ustawionych przez nas kolorów. Kody te możemy skopiować i przebadać czy współczynnik kontrastu pomiędzy nimi jest odpowiedni.

Widok strony z doborem kolorów

Zaletą tego narzędzia jest polski i przejrzysty interface.

Oficjalna strona narzędzia


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Generator kolorów