Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Lupa systemu Windows - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 22 stycznia 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Lupa systemu Windows

20 marca 2015

Narzędzie Lupa jest całkowicie darmową aplikacją, dostarczoną wraz z systemem Windows. Tak jak w przypadku profesjonalnego programu Zoomtext, Lupa systemowa pozwala nam na powiększenie obrazu wyświetlanego na monitorze komputera. Posiada jednak pewne ograniczone możliwości, w porównaniu do innych, komercyjnych programów tego typu. Jednakże możliwości narzędzia w sposób wystarczający pozwalają na sprawne korzystanie z komputera osobom słabowidzącym.

Okno narzędzia Lupa systemu Windows 8.1 z włączonym wysokim kontrastem

Program ma możliwość wsparcia już podczas logowania do systemu. W najnowszej wersji narzędzia w  Windows 8.1, obraz  powiększyć możemy do 1600%, co umożliwia na korzystanie wielu osobom ze znaczną dysfunkcją wzroku. Korzystając z Lupy mamy do dyspozycji kilka wersji powiększenia:

  • pełne – na ekranie monitora widzimy jedynie część powiększonego obrazu. Im większe powiększenie z jakiego korzystamy, tym mniejszy obszar ekranu jesteśmy w stanie przejrzeć.
  • dokowana – obszar powiększonego obrazu widzimy w otwartym, typowym oknie, charakterystycznym dla systemu Windows. Okno to możemy we własnym zakresie standardowo umiejscowić w dowolnym miejscu na pulpicie. Dodatkowo mamy możliwość ustawienia odpowiedniej wielkości okienka, w zależności od potrzeb.
  • lupka – powiększony obraz w okienku, podąża za wskaźnikiem myszki. W systemie Windows 8.1 mamy możliwość ustawić wielkość tego okienka.
  • szybki podgląd – korzystając z wersji pełnego powiększenia obrazu, możemy w dowolnym momencie podejrzeć, którą część obrazu obecnie widzimy w powiększeniu. Mamy także możliwość, w tym trybie, przesunięci obszaru powiększonego. Opcja pozwala na sprawniejsze przeszukiwanie ekranu.

Widok okna z ustawieniami Lupy w powiększeniu

Do dyspozycji mamy także możliwość skorzystania z inwersji kolorów – tzw. odwrócenie kolorystyki. Zwiększając kontrast, narzędzie pozwala na korzystanie z komputera osobom ze znaczną dysfunkcją wzroku.

Dzięki Lupie systemowej osoby słabowidzące mają możliwość skorzystania z komputera niemal tak samo jak osoby pełnosprawne. Podczas korzystania z profesjonalnych programów, tak i w przypadku Lupy, należy się zapoznać i oswoić z działaniem narzędzia. Wymaga to pewnej wprawy i przyzwyczajenia, że powiększony obraz to, niekiedy niewielka, część ekranu.

Klawisz Windows i klawisz +………………..możesz powiększyć wyświetlany obraz

Klawisz Windows i klawisz –………………..możesz zmniejszyć wyświetlany obraz

Klawisz Windows i klawisz ESC…………….zakończenie pracy Lupy

Ctrl+Alt+Spacja                ………………………..podgląd obrazu w trybie pełnoekranowym

Ctrl+Alt+D…………………………………tryb dokowany, wyświetla obraz powiększenia w oknie

Ctrl+Alt+F…………………………………tryb pełnoekranowy

Ctrl+Alt+I………………………………….wersja wysokiego kontrastu wyświetlanego obrazu

Ctrl+Alt+L………………………………….tryb lupki, małe okno powiększenia

Ctrl+Alt+R………………………………….zmiana rozmiaru lupki poprzez dodatkowy ruch myszki możemy zwiększyć okno powiększenia

Ctrl+Alt+strzałki…………………………ruch za strzałkami, imituje ruch myszki

 

Widok szybkiego podglądu w Lupie systemu Windows 8.1

Aby uruchomić Lupę systemową mamy do dyspozycji skrót klawiszowy: Windows i klawisz U. Możemy także w panelu sterowania kliknąć na zakładkę centrum ułatwień dostępu.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo narzędzia Lupa