Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wysoki kontrast systemu Windows - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Wysoki kontrast systemu Windows

20 marca 2015

Kolejnym z wielu możliwości ułatwiających dostęp osobom z niepełnosprawnością wzroku jest wysoki kontrast systemu Windows. Jest to wbudowane narzędzie i dostarczone wraz z systemem. Opisywany mechanizm był zastosowany już od wersji Windows Vista, a z każdą kolejną platformą ewoluował. Obecnie w Windows 8.1 mamy do dyspozycji, aż cztery wersje. Dodatkowo każdą z tych wersji możemy we własnym zakresie zmodyfikować.

Wyszukiwarka Google wPrzeglądarce MozillaFirefox z wysokim kontrastem systemu Windows

Gdy zamierzamy skorzystać z wersji kontrastowej, możemy uruchomić ją skrótem klawiszowym lewy alt + lewy shift + print screen (ten sam skrót służy do wyłączenia mechanizmu). Po wczytaniu zmian nasz system będzie wyglądał zupełnie inaczej. Tło otwartych okienek będzie koloru czarnego, a czcionki, odpowiednio koloru zielonego i niebieskiego.

MS Office Word w wysokim kontraście systemuWindows

Mechanizm wysokiego kontrastu uwzględnia także działania przeglądarki internetowej, niestety tylko Internet Explorer i Mozilla Firefox oraz wiele aplikacji działających pod systemem Windows m.in. pakietu MS Office. Tak uruchomiony wysoki kontrast nie możemy jednak zmodyfikować.

Widok zakładki Personalizacja po uruchomieniu jednego ze styli wysokiego kontrastu

Drugim sposobem jest uruchomienie wysokiego kontrastu w zakładce ‘personalizacja’, w panelu sterowania. Wysoki kontrast jest w tym przypadku, specjalnie przygotowanym stylem. Do wyboru mamy możliwość skorzystania z czerni lub bieli o podwyższonym kontraście lub dwoma gotowymi już kompozycjami. Zaletą jaką, daje nam system Windows 8.1 jest ich modyfikacja. Niemal wszystkim elementom można zmienić kolor. Tło, tekst, hiperłącze a nawet aktywne i nieaktywne okno. Tak wprowadzone zmiany mają istotny wpływ na ogólny wygląd systemu Windows.

Widok okna z elementami do modyfikacji wysokiego kontrastu w systemie Windows

 


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Ikonka zakładki personalizacji w systemie Windows 8.1