Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Ważne wydarzenia przed Nami - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Środa, 6 grudnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Ważne wydarzenia przed Nami

3 marca 2015

17 marca 2015 roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbędzie się konferencja Cyfrowo Wykluczeni organizowana przez Fundację Widzialni. Patronat honorowy nad konferencją objął Marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski. Podczas konferencji zaprezentujemy Raport Dostępności 2015, który jest wynikiem badań stanu dostępności serwisów www administracji publicznej w Polsce.

Przebadanych zostało 109 serwisów, w tym strony Sejmu, Senatu, Prezydenta, Kancelarii Premiera, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz ministerstw i stron instytucji im podległych. W badaniu udział wzięli eksperci Fundacji Widzialni oraz użytkownicy z niepełnosprawnościami z różnych grup narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Według  Naszych badań z 2013 roku, jedynie 1,7% stron www instytucji publicznych spełniała minimalne wymagania dostępności dla osób o specjalnych potrzebach. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z kwietnia 2012r. zostały już tylko trzy miesiące instytucjom na dostosowanie swoich serwisów do standardu dostępności WCAG 2.0.

Wykres punktacji badanych stron raportu otwarcia z 2013 roku SEJM 34,7 SENAT 31,6 PREZYDENT 35,7 PREMIER 33 SĄD NAJWYŻSZY 28,7 TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY 24,7

Podczas wydarzenia rozstrzygniemy także VI edycję konkursu „Strona Internetowa bez Barier”, który organizowany jest przez Fundację Widzialni oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych. Celem Konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie serwisów internetowych, najlepiej dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe. Wyłonimy zwycięzców wśród stron podmiotów publicznych i niepublicznych, którzy najlepiej dostosowali swoje serwisy do standardu WCAG 2.0.

Logo Konkursu Strona Internetowa bez Barier

Kolejnym ważnym wydarzeniem jest konferencja Sektor 3.0, która odbędzie się 27 i 28 maja. Hasłem przewodnim tegorocznej konferencji jest „More Digital”. W tym roku konferencja będzie poświęcona technologii cyfrowej, która towarzyszy nam na co dzień - w pracy, w domu, w komunikacji czy rozrywce. Podczas wydarzenia odbędą się prelekcje i warsztaty tematyczne.

Logo konferencji Sektor 3.0 z 2014 roku

Jako laureat nagrody specjalnej z 2012 roku za wieloletnie i skuteczne działania na rzecz likwidacji barier powodujących wykluczenie cyfrowe oraz za działania edukacyjne Fundacji Widzialni nie może tam zabraknąć. Zaprezentujemy Polską Akademię Dostępności oraz skuteczne wykorzystanie narzędzi, technologii oraz przedstawimy gotowe rozwiązania pozwalające na likwidację barier cyfrowych.

Serdecznie wszystkich zapraszamy.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Raport Otwarcia 2013 zdjęcie z konferencji