Studia na UŚ - Włączenie cyfrowe i społeczne
Dobiegł końca pierwszy semestr studiów podyplomowych „Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia”, innowacyjnego kierunku studiów skierowanych do pracowników placówek oświatowych, urzędów, instytucji kultury i sztuki, informatyków, studentów. Studia odbywają się na wydziale Filologicznym, w Centrum Logopedii i Audiodeskrypcji Uniwersytetu Śląskiego.
Podczas zajęć pierwszego semestru słuchacze nabyli wiedzę z zakresu zaburzeń wzroku, słuchu, poznali techniki wspierania osób niepełnosprawnych i starszych. Wśród zajęć odbyły się m.in. warsztaty z kultury żywego słowa i emisji głosu oraz logopedii, wiedzy o filmie, sztukach plastycznych jako wstęp do zawodu audiodeskryptora. Na warsztatach z Audiodeskrypcji studenci zapoznali się z tematyką opisu alternatywnego. Na przykładach konkretnych dzieł wspólnie ćwiczyli tworzenie poprawnych opisów alternatywnych, pod bacznym okiem wykładowców. Na koniec semestru na zaliczenie przedstawili stworzone przez siebie projekty.
W ramach zajęć z Projektowania Uniwersalnego studenci na konkretnych przykładach opracowali projekt dostępnego wydarzenia, uwzględniając wszystkie grupy niepełnosprawności oraz związanych z nim barier architektonicznych, komunikacyjnych i cyfrowych.
Studenci mieli okazję zapoznać się z zasadami tworzenia stron www dostępnych dla jak największej liczby użytkowników w tym osób niepełnoprawnych. Przemysław Marcinkowski i Marcin Luboń przeprowadzili zajęcia z zakresu poprawnego tworzenia kodów HTML i CSS a każdy ze słuchaczy przygotował własną stronę www.
Jak mówi jeden ze studentów
„…jest nas obecnie garstka, biorąc pod uwagę skalę problemu i potrzeb. Mam nadzieję, że kolejne nabory na kierunek przyniosą jeszcze większe zainteresowanie (…) Zdobyta wiedza na pewno otworzy przed nami nowe perspektywy i umożliwi wsparcie urzędów, muzea, kin (…) wszystko po to by tworzyć dostępną przyszłość.”
To pierwszy taki w Polsce kierunek, w ramach którego studenci kształcą się horyzontalnie w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Niezbędną wiedzę wykorzystają praktycznie do przyszłej pracy nad poprawą dostępności oraz likwidacji barier społecznych i cyfrowych.
Więcej na temat studiów na stronie Fundacji Widzialni