Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Studia na UŚ - Włączenie cyfrowe i społeczne - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 23 maja 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Studia na UŚ - Włączenie cyfrowe i społeczne

9 marca 2015

Dobiegł końca pierwszy semestr studiów podyplomowych „Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia”, innowacyjnego kierunku studiów skierowanych do pracowników placówek oświatowych, urzędów, instytucji kultury i sztuki, informatyków, studentów. Studia odbywają się na wydziale Filologicznym, w Centrum Logopedii i Audiodeskrypcji Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas zajęć pierwszego semestru słuchacze nabyli wiedzę z zakresu zaburzeń wzroku, słuchu, poznali techniki wspierania osób niepełnosprawnych i starszych. Wśród zajęć odbyły się m.in. warsztaty z kultury żywego słowa i emisji głosu oraz logopedii, wiedzy o filmie, sztukach plastycznych jako wstęp do zawodu audiodeskryptora. Na warsztatach z Audiodeskrypcji studenci zapoznali się z tematyką opisu alternatywnego. Na przykładach konkretnych dzieł wspólnie ćwiczyli tworzenie poprawnych opisów alternatywnych, pod bacznym okiem wykładowców. Na koniec semestru na zaliczenie przedstawili stworzone przez siebie projekty.

Logo studiów podyplomowych Włączenie cyfrowe i społeczne

W ramach zajęć z Projektowania Uniwersalnego studenci na konkretnych przykładach opracowali projekt dostępnego wydarzenia, uwzględniając wszystkie grupy niepełnosprawności oraz związanych z nim barier architektonicznych, komunikacyjnych i cyfrowych.

Studenci mieli okazję zapoznać się z zasadami tworzenia stron www dostępnych dla jak największej liczby użytkowników w tym osób niepełnoprawnych. Przemysław Marcinkowski i Marcin Luboń przeprowadzili zajęcia z zakresu poprawnego tworzenia kodów HTML i CSS a każdy ze słuchaczy przygotował własną stronę www.

Jak mówi jeden ze studentów

            „…jest nas obecnie garstka, biorąc pod uwagę skalę problemu i potrzeb. Mam nadzieję, że kolejne nabory na kierunek przyniosą jeszcze większe zainteresowanie (…) Zdobyta wiedza na pewno otworzy przed nami nowe perspektywy i umożliwi wsparcie urzędów, muzea, kin (…) wszystko po to by tworzyć dostępną przyszłość.”

To pierwszy taki w Polsce kierunek, w ramach którego studenci kształcą się horyzontalnie w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Niezbędną wiedzę wykorzystają praktycznie do przyszłej pracy nad poprawą dostępności oraz likwidacji barier społecznych i cyfrowych.

Więcej na temat studiów na stronie Fundacji Widzialni

 

 


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach