Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Polska Akademia Dostępności: Wsparcie i Rozwój - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 23 maja 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

 • Domyślna wielkość czcionki
 • Czcionka średnia
 • Czcionka duża

Kontrast

Polska Akademia Dostępności: Wsparcie i Rozwój

4 kwietnia 2015

Fundacja Widzialni informuje, iż rozpoczęto prace nad rozwojem i poszerzeniem oferty Polskiej Akademii Dostępności, o nowe elementy, co zapewni realny wzrost zasięgu działań oraz poprawę poziomu wiedzy na temat dostępności wśród pracowników podmiotów realizujących zadania publiczne.

Dotychczasowa realizacja projektu PAD pokazuje wyraźnie, że potrzeby szkoleniowe są kluczowym elementem wiedzy o dostępności. Narzędzia i produkty opracowane w ramach Polskiej Akademii Dostępności znakomicie sprawdziły się w praktyce.
W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące zadania:

 • Szkolenia zaadresowane do pracowników instytucji szczebla centralnego. Tematyka szkoleń nastawiona jest na praktyczne zastosowanie rozwiązań oferowanych w ramach PAD. Eksperci z Fundacji Widzialni opracowali konkretne ścieżki postępowania przy wdrażaniu i redagowaniu stron www, zgodnie ze standardami WCAG 2.0, które w sposób przystępny zaprezentowane zostaną uczestnikom.
 • Konwenty regionalne o charakterze szkoleniowo – warsztatowy. Zajęcia odbywać się będą w cyklach dwudniowych. Pierwszego dnia odbędą się zajęcia o charakterze ogólnym: podstawy wiedzy, prelekcje i szkolenie. Dzień drugi obejmować będzie zajęcia praktyczne: warsztaty, praca redakcyjna, zajęcia z zakresu monitorowania dostępności. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o graficzne wzorce stron www wraz z CMS Polskiej Akademii Dostępności oraz z wykorzystaniem aktualnych serwisów uczestników szkoleń (np. strony www urzędu miasta, szpitala itd.). W trakcie zajęć wykorzystane będą konkretne ścieżki postępowania przy wdrażaniu i redagowaniu stron www pobranych z bazy wzorców PAD, czyli jak zainstalować, wdrożyć  a następnie obsługiwać stronę www tak, by była ona dostępna. W ramach projektu zrealizowane zostaną cztery konwenty dla regionów:
  1. Północno – zachodni: województwa zachodnio – pomorskie, pomorskie, kujawsko – pomorskie, wielkopolskie i lubuskie
  2. Północno – wschodni: województwa warmińsko – mazurski, podlaskie, mazowieckie
  3. Południowo – zachodni: województwa dolnośląskie, opolskie, śląskie, łódzkie
  4. Południowo – wschodni: województwa świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie i lubelskie.
 • Przeprowadzenie dwóch seminarium eksperckich nt dostęności
 • Wsparcie techniczne dla programistów, redaktorów oraz administratorów stron internetowych, zarządzających i administrujących serwisami internetowymi w ramach Wirtualnego Biura Eksperckiego
 • Opracowanie informatyczne nowych, zgodnych ze standardem WCAG 2.0 poziomu AA szablonów na platformę Wordpress
 • Opracowanie scenariusza szkolenia zdalnego oraz kursu e-learningowego "Tworzenie dostępnych multimediów".
 • Konkurs The Best Of Accessibiity Project II upowszechniający i nagradzający dobre praktyki w zakresie propagowania, wdrażania, stosowania dostępności i edukacji w zakresie dostępności produktów i usług cyfrowych, w szczególności w Internecie.

Celem projektu jest podnoszenie świadomości oraz wiedzy twórców stron www, administratorów oraz redaktorów treści na temat dostępności materiałów w wersji elektronicznej. PAD II: Rozwój i Wsparcie, realizowany jest przez Fundację Widzialni, dofinansowany ze środkówMinisterstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach zadania publicznego: Działania na rzecz poprawy dostępności zasobów i serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych i seniorów.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Zespół Fundacji Widzialni w Sejmie RP podczas Raportu Dostępności 2015