Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Intermedia: Mówimy o napisach na żywo - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 26 lutego 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Intermedia: Mówimy o napisach na żywo

15 kwietnia 2016

Wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Widzialni Monika Szczygielska uczestniczy w międzynarodowej konferencji poświęconej dostępności mediów "Intermedia" na Uniwersytecie Łódzkim. Wspólnie z Łukaszem Dutką przedstawią prezentację: "Live subtitling in on-line streaming in Poland: between theory andpractice".

Napisy na żywo w transmisji online są stosowane podczas konferencji naszej Fundacji od 2013 roku. Zespół Moniki Szczygielskiej testuje różne rozwiązania łączenia napisów i tłumaczenia migowego w transmisji online. Współpracuje przy tym z twórcami oprogramowania, bada potrzeby odbiorców, wdraża standardy dostępności i stale poprawia jakość napisów. Do badania jakości napisów używa oprogramowania stworzonego i wykorzystywanego w Wielkiej Brytanii na zlecenie OFCOM (odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji) w celu monitorowania napisów telewizyjnych. Krok po kroku, napisy na żywo dołączyły do innych usług dostępnościowych, umożliwiając organizację całkowicie dostępnych wydarzeń w Polsce. W Europie wyróżnia nas to, że rozwijamy napisy na żywo, mimo braku regulacji prawnych i bez wsparcia telewizji.

Organizatorami konferencji w Łodzi jest grupa badawcza INTERMEDIA założona w 2014 r. przez naukowców z czterech polskich uniwersytetów, prowadzących badania w zakresie przekładu audiowizualnego oraz dostępności mediów dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

Program konferencji:

Intermedia 2016 - program konferencjiotwarcie nowego okna z plikiem pdf - uwaga dokument w języku angielskim, za udostępnianie materiałów z zewnątrz nie odpowiadamy


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Zdjęcie: Monika Szczygielska, Łukasz Dutka. Fot. Magda Pawluczuk.