Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Narrator systemu Windows - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Poniedziałek, 26 lutego 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Narrator systemu Windows

26 marca 2015

W dobie tak szybkiego rozwoju technologii, nawet twórcy systemu Windows zauważyli potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Platforma systemu Windows 8.1 oferuje wiele wbudowanych narzędzi pozwalających na sprawniejszy dostęp do zasobów, systemowych i internetowych. Osoby niewidome i słabowidzące dzięki Windows 8.1 mają kolejne dość przystępne i darmowe narzędzia, pozwalające na podstawowym poziomie skorzystać im z komputera.

Widok okna z ogólnymi ustawieniami aplikacji Narrator systemu Windows 8.1

Microsoft udostępnił od wersji systemu Windows 8.1, syntezator mowy TTS Paulina. Dodatkowo mamy do dyspozycji głos męski, w języku angielskim. Dostępne syntezy mowy można śmiało wykorzystać do takich programów jak NVDA, JAWS, Window-Eyes czy Zoomtext Magreader.

Wykaz listy skrótów programu Narrator w systemie Windows 8.1

Jedną z wielu możliwości jakie daje nam centrum ułatwień dostępu jest narzędzie Narrator. Jest to nic innego jak wbudowany systemowy czytnik ekranu, pozwalający osobom niewidomym i słabowidzącym skorzystać z komputera. Osoby niewidome za pomocą skrótów klawiszowych dostępnych z poziomu systemu Windows i skrótów jakie oferuje Narrator, mogą sprawnie poruszać się po stronach internetowych, a także korzystać z wielu aplikacji m.in. pakietu MS Office. Osoby słabowidzące, przy współpracy z narzędziem Lupa, mają do dyspozycji bardzo zbliżoną w działaniu, aplikację jak np. Zoomtext.

Wizualizacja fokusa w aplikacji Narrator systemu Windows 8.1

Narrator może wspierać użytkownika już podczas logowania do systemu. Można także uruchomić go za pomocą skrótu klawiszowego Windows + U lub poprzez panel sterowania wybrać zakładkę „centrum ułatwień dostępu”. Jak każdą aplikację, mamy możliwość dostosowania ją do własnych potrzeb, konfigurując  ustawienia. Pomimo swego wąskiego zakresu działania, możemy zmienić wszystkie skróty klawiszowe, dostosować działanie programu we współpracy z myszką, uwidocznić fokus (obrazek powyżej) itp.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Ikonka narzędzia Narrator w systemie Windows 8.1