Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Projekt Dostępna Informacja - II edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 20 czerwca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Projekt Dostępna Informacja

12 listopada 2015

Nazwa projektu

Projekt Dostępna Informacja

Strona www projektu

FDC/Projekt Dostęna Informacj

Czas trwania projektu

Rok 2015

Charakterystyka podmiotu realizującego projekt

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego jest organizacją pożytku publicznego działającą od 2003 r., z siedzibą w Krakowie i filią w Warszawie. Misją fundacji jest zapewnienie równych praw i podmiotowości osobom niepełnosprawnym w Polsce. Dąży do tego, aby ich życie było samodzielne i niezależne od zewnętrznej pomocy. Zapewnia wsparcie, w szczególności osobom niewidomym i słabowidzącym, w postaci kursów, szkoleń, porad prawnych i spotkań indywidualnych.
Fundacja dba o poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce w każdej dziedzinie życia. Monitoruje stanowione prawo pod kątem niedyskryminacji osób niepełnosprawnych. Czynnie uczestniczy w pracach sejmowych Komisji dotyczących projektów ustaw obejmujących swym zasięgiem osoby niepełnosprawne. Zgłasza własne propozycję zmian i służy eksperckimi opiniami.

Działa w obszarze zwiększania dostępności uczelni wyższych. Co roku organizuje konferencję „Pełno(s)prawny student”, na którą przybywają goście z całej Polski i zagranicy. Oferuje szkolenia dla uczelni wyższych, restauracji i hoteli, w których przekazuje wiedzę na temat profesjonalnej obsługi i podejścia do niepełnosprawnego klienta. Wydaje czasopismo „Tyfloświat”, nagrywa audycje internetowe i prowadzi portal o tematyce dostępnych technologii ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym wzrokowo.

Wspiera samorządy wszystkich szczebli w realizacji zadań związanych z osobami niepełnosprawnymi. W ramach projektu „Samorząd Równych Szans” organizuje ogólnopolski konkurs nanajlepsze inwestycje i przedsięwzięcia
przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Prowadzi kursy służące podwyższeniu kwalifikacji i kompetencji osób niepełnosprawnych.
Uczy obsługi komputera, języków obcych (angielski, niemiecki), kreowania własnego
wizerunku, samoobrony oraz podstaw księgowości i prowadzenia własnej firmy. Opracowuje programy aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Zajmuje się promowaniem idei dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych.

Opis i cel projektu

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego realizowała projekt Dostępna Informacja. W jego ramach pod kątem dostępności przebadanych zostało 3000 publicznych serwisów internetowych. Każdy z nich przeanalizowano w kontekście obowiązującego w Polsce prawa nakazującego, aby publiczne strony internetowe spełniały wymogi dostępności określone w Web Content Accessibility Guidelines 2.0 na poziomie podwójnego A. Z analizy wynika, że aż 75 % publicznych serwisów nie spełnia tych standardów lub spełnia tylko częściowo, przez co osoby niepełnosprawne mogą mieć kłopot z korzystaniem z takich stron.

Każdy podmiot, którego serwis internetowy został przebadany, otrzyma informację o poziomie jej dostępności. Wraz z raportem poaudytowym, dostarczone będą wskazówki jak należy poprawić odnalezione nieprawidłowości. Niezależnie od tego, na stronie projektu zostały opublikowane materiały informacyjne na temat dostępności stron oraz dokumentów elektronicznych. Oprócz wspomnianych materiałów umieszczone zostały również narzędzia umożliwiające dokonanie samodzielnej analizy poziomu dostępności dowolnej strony internetowej.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: FIRR logo