Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Ułatwienia dostępu - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Ułatwienia dostępu

26 marca 2015

Każdy z szanujących się systemów operacyjnych, posiada w swojej ofercie odpowiednie narzędzia ułatwiające dostęp dla osób o specjalnych potrzebach. W tej kwestii programiści, w ostatnich latach, prześcigają się w dodawaniu i usprawnianiu systemów operacyjnych. Zauważono potrzebę tworzenia takich aplikacji, które choć w podstawowym zakresie pozwolą na obsługę urządzenia. Dotyczy to nie tylko komputerów stacjonarnych, lecz przede wszystkim urządzeń mobilnych, które przodują w tej dziedzinie. Nie tylko z powodu szybkiego skoku technologicznego, ale z powodu dostępnych narzędzi, będących integralną częścią systemu.

Każdy system posiada w swych ustawieniach zakładkę umożliwiającą dostosowanie pewnych funkcji systemu, które usprawnią dostęp i umożliwią skorzystanie z komputera. Na przykładzie systemu Windows 8.1 możemy nie tylko zmienić kontrast, uruchomić lupę w celu powiększenia obrazu czy włączyć systemowy czytnik ekranu. Możemy także zmienić działanie klawiszy myszki, usprawnić pisanie na klawiaturze oraz ustawić wielkość czcionek i ikonek na pulpicie. Nawet takie zmiany są w pewnym zakresie ułatwieniem dostępu.

Kreator pytań w centrum ułatwień dostępu

Jeśli nie jesteśmy zaawansowanym użytkownikiem, lub tak naprawdę nie wiemy jakich dokonać ustawień, możemy skorzystać z prostego kreatora w centrum ułatwień dostępu. Dzięki prostym pytaniom, jakie zada nam system, automatycznie zostaną zasugerowane narzędzia, dobrane do naszych potrzeb.

Widok okna centrum ułatwień dostępu w systemie Windows 8.1

Możemy także we własnym zakresie dokonać ustawień w systemie. Kolejne działy poniżej kreatora pozwalają na dostosowanie systemu dla poszczególnych grup narażonych na wykluczenie cyfrowe m.in. osoby niewidome, słabowidzące, osoby z dysfunkcjami motorycznymi oraz osoby z trudnością koncentracji. System posiada szereg mechanizmów, wspomagających prace na komputerze.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Ikonka centrum ułatwień dostępu systemu Windows 8.1