Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

WCAG-EM Report Tool - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

WCAG-EM Report Tool

5 maja 2015

Konsorcjum W3C opracowało kolejne narzędzie wspierające prace audytorskie nad przystosowaniem serwisów www do standardu WCAG 2.0. Jest to narzędzie pomagające wygenerować w kilku krokach raport z analizy serwisu. WCAG-EM Report tool nie bada w żaden sposób serwisu lecz wspiera audytora podczas badania. Aby w pełni skorzystać z narzędzia konieczna jest znajomość zasad WCAG 2.0.

Aby wygenerować ocenę serwisu należy przejść przez kolejne etapy analizy. W pierwszym kroku należy podać podstawowe informacje dotyczące badanego portalu, adres www oraz poziom dostępności, zakres badania i dodatkowe informacje, które będą zawarte w raporcie.

Widok kroku 1 narzędzia WCAG-EM Report Tool

W kroku drugim oprócz określenia jakich technologii użyto do stworzenia serwisu, podajemy także podstawowe funkcje i przeznaczenie serwisu. W tym kroku należy bardzo dokładnie zapoznać się z całym serwisem. Sporządzenie notatek pozwoli nam określić, jakie w kolejnym etapie strony przeznaczone zostaną do badania.

W kolejnym etapie badania podajemy adresy www podstron, przeznaczone do analizy. Mają to być typowe strony, najbardziej charakterystyczne dla serwisu oraz zawierające funkcjonalności, które mają istotny wpływ na dostępność. Twórcy narzędzia, dla wiarygodności przeprowadzonej analizy, radzą by podać badaniu także kilka losowo wybranych podstron.  W odpowiednich polach wpisujemy adresy i opisy.

Widok kroku 2 narzędzia WCAG-EM Report Tool

W kroku czwartym przeprowadzamy specjalistyczny audyt wybranych przez nas wcześniej stron. Analizując każde poszczególne kryterium sukcesu WCAG możemy wprowadzić wyniki dla wszystkich stron jak i dla poszczególnych podstron badanego serwisu. W każdym kryterium mamy do wyboru:

  • Not checked – niesprawdzone
  • Passed – udane
  • Failed – nieudane
  • Not present – nieobecne
  • Cannot tell – niemożliwe do określenia

UWAGA. Przeprowadzenie tego kroku wymaga od audytora znajomości standardu WCAG 2.0 oraz odpowiedniej interpretacji poszczególnych kryteriów sukcesu. Im bardziej doświadczony audytor, tym nasza analiza będzie dokładniejsza. Wyniki z raportu będą mogły zatem posłużyć do sporządzenia odpowiednich wniosków i rekomendacji.

Ostatni krok, piąty to weryfikacja, czy wszelkie wprowadzone przez nas informacje są prwidłowe. Po kliknięciu na przycisk „Next” generujemy raport z analizy.

Widok kroku 4 narzędzia WCAG-EM Report Tool

Wadą narzędzia WCAG-EM Report Tool jest język interfejsu. Choć dla audytorów język angielski nie będzie kłopotem, to obsługa polskich znaków może uruchamiać przypisane skrótom klawiszowym pewne funkcje.

Strona WCAG-EM Report Tool


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo W3C